W sobotę, 14 czerwca na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie już po raz 12. odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Z każdym rokiem impreza cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku w ponad 200 namiotach zaprezentowało się 199 instytucji z 18 krajów świata. Liczba odwiedzających przekroczyła 100 tysięcy osób!
W tym roku po raz pierwszy, obok Polskiego Radia, współorganizatorem Pikniku Naukowego jest Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie hasło „Poznaj język nauki”.
Gwiazdami 12. Pikniku Naukowego będą wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: zaproszony przez Ambasadę USA Bob Friedhoffer, profesor The City University of New York Center for Advanced Study In Education, Brytyjczyk Tom Pringle, znany na całym świecie jako dr Bunhead oraz Harri Montonen (Heko) z Heureka Science Centre w Finlandii. O oprawę muzyczną imprezy zadba formacja Masala Soundsystem, która będzie grać na scenie głównej.
Dla wszystkich uczestników Pikniku organizatorzy przygotowują jak zwykle wiele atrakcji. Będzie można zobaczyć fascynujące wynalazki, ciekawe eksperymenty, najnowsze osiągnięcia nauki oraz około 1000 fantastycznych pokazów i prezentacji z całego świata, przybliżających zagadnienia naukowe w ciekawy i interaktywny sposób. W 210 namiotach zaprezentuje się ponad 200 instytucji z 19 krajów świata: Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Libanu, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Gościem specjalnym w tym roku będzie Finlandia. Po raz pierwszy podczas Pikniku zostaną zaaranżowane dwie duże sceny z pokazami – główna na Rynku Nowego Miasta oraz druga na Podzamczu. Teren miasteczka namiotowego obejmie powierzchnię 40 000 m2.
Jeszcze przed 14-stym czerwca po śródmieściu Warszawy będzie jeździł specjalny autobus, tzw. „ogórek” cabrio, zachęcający do zapoznania się z wybranymi doświadczeniami i samą ideą Pikniku. Interaktywny autobus będzie jeździł w poniedziałek, 9 czerwca br. między godziną 11.00 a 19.00. Dłuższe postoje zaplanowano na Placu Konstytucji – tam właśnie odbędą się półgodzinne pokazy dla publiczności, przygotowane przez animatorów Centrum Nauki Kopernik.
Celem wszystkich animatorów imprezy jest nie tylko przyjazne i obrazowe przekazywanie wiedzy, ale też zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania otaczającego nas świata. Duża liczba stanowisk oraz różnorodność przedstawianych doświadczeń pozwolą każdemu zobaczyć mnóstwo fascynujących pokazów i atrakcji. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwi każdemu szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Kosmicznego, Miasteczka Politechniki, Wioski Europejskiej i Wioski Archeologicznej, po raz pierwszy w tym roku powstanie Miasteczko LHC, związane z fizyką jądrową i centrum CERN w Szwajcarii.
Na stronie internetowej: www.polskieradio.pl/nauka, jeszcze w trakcie trwania Pikniku, będzie można zobaczyć najciekawsze pokazy, transmisję przeprowadzi Polskie Radio Euro, a relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach Polskiego Radia – w Programie 1, 2 oraz w radiowej Trójce.
Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy o różnych dyscyplinach naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Prezentowane są zarówno proste doświadczenia, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania polskich uczonych. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. Został bowiem wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie.
Zapraszamy w sobotę 14 czerwca w godz. 11.00 - 20.00 na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych: www.pikniknaukowy.eu oraz www.polskieradio.pl/piknik