Warszawski Uniwersytet Medyczny otrzymał tytuł „Uczelni walczącej z plagiatami”. To wyróżnienie podkreśla dbałość o jakość kształcenia w uczelni.
Certyfikat i statuetkę odebrał wczoraj, 4 kwietnia 2008 r. Prorektor ds. Dydaktyczno Wychowawczych WUM prof. Piotr Zaborowski.
W naszej uczelni systemem antyplagiatowym sprawdzane są wszystkie prace, nie tylko te przygotowywane przez studentów, ale również pracowników naukowych. Stosowane przez nasz uniwersytet procedury antyplagiatowe są przejrzyste, szczelne i skuteczne, a także stosowane zgodnie z poszanowaniem praw studentów. Wykazał to audyt, który był przeprowadzony przed przyznaniem naszemu uniwersytetowi tytułu „Uczelni walczącej z plagiatami” – mówi Marta Wojtach rzecznik prasowy WUM.
Procedury antyplagiatowe funkcjonują w WUM już od ponad półtora roku. Uniwersytet, jako trzecia uczelnia medyczna w kraju, przystąpił do ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego w połowie 2006 roku. Uczelnia została zakwalifikowana do najwyższej Złotej Kategorii systemu antyplagiatowego, co oznacza, że sprawdzane są wszystkie prace powstające w uczelni. Wydany przez serwis Plagiat.pl certyfikat „Uczelnia walcząca z plagiatami" jest gwarancją posiadania możliwie najskuteczniejszej procedury antyplagiatowej.
W WUM działa kompleksowy system zapobiegający patologiom w nauce. W styczniu Rektor prof. dr hab. Leszek Pączek utworzył pierwsze w polskich warunkach akademickich stanowisko Rzecznika Rzetelności Naukowej. Jego zadaniem jest poprzez działania profilaktyczne – wykłady, prezentacje, a także kontakty bezpośrednie z pracownikami naukowymi uczelni – zapobiegać patologiom w nauce.
Mamy świadomość, że działanie systemu antyplagiatowego i Rzecznika Rzetelności Naukowej, może doprowadzić do sytuacji, w której plagiaty w naszej uczelni zostaną wykryte. Nie obawiamy się tego. Na świecie dbałość o rzetelność naukową nie jest niczym nadzwyczajnym, jest standardem, zgodnie z którym działa nasza uczelnia – mówi rzeczniczka WUM Marta Wojtach.