28 lutego 2008 (czwartek)
Festiwal Kina Indonezyjskiego
Filmy azjatyckie coraz częściej goszczą na ekranach polskich kin, a wyjątkowa twórczość kinowa, charakterystyczna dla takich państw, jak Indie, Korea Południowa, Japonia, Iran czy Chiny (wraz z Hong Kongiem), przestały być dla Polaków towarem niedostępnym.
W Polsce mało znana jest jednak twórczość pochodząca z jednej z regionalnych potęg filmowych, jaką jest Indonezja.
Ambasada Republiki Indonezji pragnie zaprosić na spotkanie z niezwykłą twórczością indonezyjskiej kinematografii, która w Polsce jest całkowicie nieznana, choć właśnie przeżywa swój burzliwy renesans. Festiwal zamierza pokazać niezwykłe bogactwo indonezyjskiej kultury oraz różnorodność tego kraju. Od typowo indonezyjskich komedii, ukazujących klasę średnią, filmy z nurtu kina grozy, aż po społeczne obrazy traktujące o problemach wielokulturowości – w przeglądzie znajdzie się coś dla każdego widza. Od Dżakarty aż po Zachodnią Papuę... czas poznać niezwykłą różnorodność tego kraju.
Kinematografia indonezyjska sytuuje się gdzieś na pograniczu między rozrywkowym kinem hinduskim, a tradycją artystyczną kina chińskiego. Dominującym nurtem jest tu niewątpliwie film komediowy charakteryzujący się specyficzną i subtelną ironią. Pod osłoną komedii często przemyca się treści poważne radzące sobie z współczesnymi problemami dotykającymi modernizujące się społeczeństwo indonezyjskie.
Na przeglądzie zagości szereg czołowych obrazów z Indonezji, w tym kilka obrazów znanej reżyserki Nia Da Nata, która potrafi z subtelną ironią łączyć współczesne problemy społeczne kraju z solidną dawką humoru. Z charakterystycznym dla siebie dystansem wobec własnego otoczenia dotyka kwestii takich jak wielożeństwo (Berbagi suami) czy homoseksualizmu (Arisan!). W przeglądzie pokazany zostanie także najbardziej osobisty jej obraz, czyli dramat Ca-bau-kan. Nieco bardziej absurdalny dowcip zaserwuje widzom debiutant Richard Oh w filmie Koper (Walizka), opowieści o pozorach i statusie, gdzie znalezienie luksusowej walizki zamienia podrzędnego urzędnika Yahya w człowieka z elit. Wśród największych wydarzeń przeglądu będzie premiera filmu Denias w reżyserii kolejnego debiutanta John'a de Rantau. Film, oficjalny kandydat Indonezji do Oskara za Najlepszy Film Obcojęzyczny, wyrusza z podróżą do Zachodniej Papui i w niepowtarzalny sposób daje nam wgląd w życie lokalnych mieszkańców wyspy.
Filmy wyświetlane będą z nośników cyfrowych DVD.
22-28 lutego 2008
Warszawa (Kino Luna)
ostatnia zmiana: 2008-02-19