7 lutego 2008 roku, Senat przegłosował ustawę zmieniającą nazwę Akademii Medycznej w Warszawie na Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Prace legislacyjne nad ustawą o zmianie nazwy naszej Uczelni nabrały tempa. Bardzo się cieszymy, że w ciągu dwóch tygodni obie izby Parlamentu niemal jednogłośnie opowiedziały się za tą zmianą. Teraz czekamy na podpis Prezydenta, który ma na decyzję 30 dni - mówi Marta Wojtach rzecznik prasowy Akademii Medycznej w Warszawie.
Podpisana przez Prezydenta ustawa zostanie następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po 14 dniach od ogłoszenia ustawy Akademia Medyczna w Warszawie oficjalnie zmieni nazwę na Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Z wnioskiem o zmianę nazwy uczelni wystąpił Senat Akademii Medycznej w Warszawie, który 25 września 2006 roku jednogłośnie podjął uchwałę w tej sprawie. Wniosek trafił do Ministerstwa Zdrowia, następnie przeszedł pełną procedurę stosowaną dla ustaw. Poddany został m.in. konsultacjom społecznym. Na drodze do laski marszałkowskiej stanęło jednak rozwiązanie parlamentu. Po wyborach 21 grudnia 2007 r. projekt ustawy trafił do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która 9 stycznia 2008 r. zarekomendowała Sejmowi jego uchwalenie. Sejm przegłosował ustawę 23 stycznia i trafiła ona do Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. W ubiegły czwartek, 30 stycznia Komisja poparła projekt ustawy i trafił on pod głosowanie Senatu.