Orkiestra Na Zdrowie (ONZ) działa od roku 1987. Pierwsze parę lat jej „domem” był Żoliborski Ośrodek Kultury „Na Goldoniego”. Później przez dziesięć lat występowała w Ośrodku Kultury Ochoty, prowadząc comiesięczne otwarte próby z czynnym udziałem publiczności.
Przez skład ONZ przewinęło się kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich nadal nie tracą z Orkiestrą kontaktu. W bliskich kontaktach z Orkiestrą pozostawali Momadou Diouf i Jacek Ostaszewski, Kuba Sienkiewicz i jamajski rastaman z Bremy, jazzman „Kinior” i pieśniarka Antonina Krzysztoń, oraz Zbigniew Hołdys. Gośćmi współgrającymi była „Orkiestra pod wezwaniem Św. Mikołaja” i Kapela „Tutków Trebuniów”, a także „Stopa” z „Armii” i z „Woo Woo”.
W 1995 roku Orkiestra Na Zdrowie otrzymała „Złotego Bączka” – prywatną nagrodę Jerzego Owsiaka – na pierwszym festiwalu „Przystanek Woodstock” w Czymanowie.
Ostatnio ONZ współpracowała z warszawskim Teatrem Studio i Ewą Błaszczyk, która parę piosenek ONZ wzięła do swego repertuaru. Na deskach tego teatru był wystawiany również spektakl „Kinoteatrzyk Jacka Kleyffa i Michała Tarkowskiego” z udziałem Orkiestry.
Poza krajem ONZ występowała w Czechach, Danii i Białorusi.
Ekstremalnie dopytującym się o gatunek ich muzyki encyklopedystom Orkiestra Na Zdrowie wyjaśnia: „jest to z bardzo duchowym przekazem słownym kujawiak aborygeński z Jamajki, trochę ruski, a trochę węgierski spod Ostrołęki”
Ośrodek Kultury Ochoty (ul. Grójecka 75)
26 stycznia – sobota
godz. 19.00
Impreza biletowana. Cena biletów 15 zł