29 kwietnia 2008 (wtorek)
(Archiwum)

Lura

Światowy rozgłos zdobyła w 2004 roku po wydaniu albumu Di Korpu Ku Alma, kiedy została okrzyknięta następczynią największej afrykańskiej divy - Cesarii Evory.

Podobnie jak Wielka Cesaria, Lura pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka - maleńkiego archipelagu u zachodniego wybrzeża Afryki. Obie Panie występowały wielokrotnie razem (m.in. w słynnej paryskiej sali Olympia) a  Cesaria uważa ją za najbardziej utalentowaną młodą afrykańską artystkę.

 

Lura nie tylko z dumą mówi o swych kabowerdyjskich korzeniach,  ale też twórczo powraca do muzycznych tradycji swego kraju. Artystka ma na swoim koncie  5 płyt. Na swym najnowszym albumie M’bem di Fora Lura czerpie  garściami z tradycji prezentując wszystko co najlepsze w muzyce Wysp. Producentem płyty jest Nando Andrade (producent płyty Cesarii Evory - Rogamar). Do współpracy Lura zaprosiła wybitnych muzyków, zaowocowało to wyjątkowym, niemal doskonałym albumem. Podobnie jak u Cesarii Evory nie brak tu tradycyjnych kabowerdyjskich gatunków -  morna, coladera – tego wyjątkowego wyspiarskiego bluesa, ale Lura sięga jeszcze po batuku – bardzo dynamiczny styl pochodzący z Santiago.

 

Pomimo iż urodziła się z dala od Cabo Verde, w Lizbonie, Lura umiejętnie przywołuje niepowtarzalny czar tego urokliwego zakątka i odkrywa bogactwo muzyczne i kulturowe Cabo Verde dla słuchaczy na całym świecie. Tym razem zawita do Polski.

 

29 kwietnia 2008

Warszawa / Sala Kongresowa


ostatnia aktualizacja: 2007-12-13
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 09:00
Piękna i Bestia
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 09:30
Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:00
III Edycja Światowego Dnia Zdrowia w Warszawie
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:00
Projekt Tuwim
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:00
Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:00
SZOP MÓWI STOP Bilety dla grup tel.: 797 608 101
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:00
Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 10:35
Piękna i Bestia
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 11:30
Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 17:00
Grupa Krwi
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 18:10
To był zwykły przypadek
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 18:20
O nieskończoności
Polityka Prywatności