02 grudnia 2007 (niedziela), godz. 20:00

„Zapis” Radosława Dobrowolskiego

„Zapis” to nie tylko lekka komedia obyczajowa, która poprzez opowieść o dwóch małżeństwach obnaża lęki przeciętnego Polaka, ale również historia ludzi skazanych na obecność Innego, ludzi wciąż na nowo zapisujących w pamięci własne wspomnienia.

Najnowszy dramat Radosława Dobrowolskiego to wielopłaszczyznowe studium pamięci. Bohaterowie „Zapisu” to ludzie poszukujący swojej tożsamości, podobnie jak postaci dramatu Edwarda Albeego  „Kto się boi Virginii Woolf” skazani na obecność Innego, który - choć nieproszony - nieubłaganie determinuje ich los. Tym Innym może być zarówno drugi człowiek, którego rysy twarzy uleciały już dawno z naszej pamięci, jak i my sami – zapisujący na nowo własne wspomnienia.

 

„Zapis” to dramat wielokrotnie wyróżniany i prezentowany w formie publicznego czytania, m.in. w ramach Festiwalu Sztuk Odważnych w Teatrze Powszechnym w Radomiu i Festiwalu Białysztuk w Akademii Teatralnej w Białymstoku.

„Zapis” zaskakuje złożoną z dwóch planów czasowych oraz scenografią – wszystkie jej elementy zostały wykonane z tworzywa sztucznego. 

 „Dzisiejsze spotkanie przy kawie jutro będzie już tylko wspomnieniem. Przywoływane po latach utraci kolory, zapachy – przemieni się w pozbawiony szczegółów obrazek, nazwisko i datę zapisane w notesie. A przyszłość? Czy wiemy o niej cokolwiek? Konkretne plany, szczegółowe wizje – to jedynie projekcje, pobożne życzenia i myśli o świecie, o którym nie mamy pojęcia. ZAPIS to pamięć przyszłości - ślady wydarzeń, które dopiero nadejdą.” Radosław Dobrowolski, autor i reżyser „Zapisu”

 

Twórcy spektaklu:

 

Reżyseria: Radosław Dobrowolski

Muzyka: Paweł Mykietyn

Scenografia: Łukasz Kwietniewski

Występują: Ewa Konstancja Bułhak, Oskar Hamerski, Diana Kadłubowska, Krzysztof Pluskota.

 

Biogramy twórców:

Radosław Dobrowolski – założyciel Teatru Wytwórnia w Warszawie, dramaturg, reżyser, doktor filozofii IF UW. Publikował opowiadania w pismach literackich: Brulion, Twórczość, Pracownia, Topos, Kresy, Lampa i innych. Ważniejsze dramaty: „Kwintesencja”, „Kryzys”, „Autologia”, „Córka Słońca”.

 

Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, gra na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom. W Polsce i zagranicą ceniony jako autor muzyki teatralnej - do spektakli m.in. Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego –  oraz kameralnej – „3for13” – napisanej na zamówienie Polskiego Radia.

Łukasz Kwietniewski – grafik i scenograf, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Szczecińskiej. Łukasz jest założycielem Teatru Przestrzeni. Współpracuje jako scenograf min. ze szczecińskim Teatrem Lalek Pleciuga, kręci filmy, jego dziełem jest  nagradzany na festiwalach „Algorytm snu”.

 

Krzysztof Pluskota - absolwent PWST w Krakowie w 2001 r. Na co dzień związany z krakowskim Teatrem Scena STU, w którym debiutował w 1999 roku. Od dwóch lat mieszka w Warszawie, gdzie współpracuje między innymi z Teatrem Wytwórnia. Znany również z występów w kabarecie i na małym ekranie.

 

Diana Kadłubowska - absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, za rolę Olgi w przedstawieniu "Z Różewicza dyplom" w reż. Zbigniewa Brzozy, otrzymała wyróżnienie jury oraz nagrodę za wybitną osobowość sceniczną przyznaną przez Jana Machulskiego. Zadebiutowala rolą Ismeny w "Antygonie" Sofoklesa w reż. Zbigniewa Brzozy w warszawskim Teatrze Studio. Występowala m.in. w Teatrze Komedia, gdzie zagrała pannę Whittington w "Nie teraz kochanie" Raya Cooneya w reż. Marcina Sławińskiego. Współpracuje z Laboratorium Dramatu, gdzie gra Adę w spektaklu "Agata szuka pracy" Dany Łukasińskiej w reż. Krzysztofa Rekowskiego.

 

Oskar Hamerski – absolwent krakowskiej PWST. W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Gościnnie zagrał w przedstawieniach Mikołaja Grabowskiego: Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego w Starym Teatrze w Krakowie (2004) i Złodzieja w „Nocy” Stasiuka w Düsseldorfer Schauspielhaus (2005). Od 2005 jest aktorem Teatru Narodowego, gdzie zagrał Lancelota w „Merlinie” Tadeusza Słobodzianka (reż. Ondrej Spišák, 2003), Witolda w „Kosmosie” W. Gombrowicza (reż. Jerzy Jarocki, 2005), Adwokata Krogstada w „Norze” Henryka Ibsena (reż. Agnieszka Olsten, 2006). Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) i nagrody za rolę Konrada w „Wyzwoleniu” na XXX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska (2005).

 

Ewa Konstancja Bułhak - absolwentka warszawskiej PWST (1995). W latach 1995-1998 Aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Od 1998 roku w zespole Teatru Narodowego. Zagrała w wielu spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego („Sędziowie”, „Wesele”, „Noc Listopadowa”, „Studium o Hamlecie”). Wykonała partie wokalne w operach radiowych Macieja Małeckiego: „Balladyna”, „Nie-Boska Symfonia”, „Pchła Szachrajka” w reż. Anny Seniuk. Recital ”Ulepiły mnie zdolne anioły” grała z powodzeniem na wielu polskich scenach. Jej dorobek to także wiele ról filmowych i telewizyjnych.

 

Terminy:

30.11 g. 20.00 PREMIERA

01.12 g. 20.00

02.12 g. 20.00

 

Teatr Wytwórnia w Warszawie.


ostatnia zmiana: 2007-11-22
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności