16 listopada 2007 (piątek), godz. 19:30
(Archiwum)

Koncert „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”

16 listopada, o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka w Warszawie zaprezentuje koncert „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”. Gospodarzami wieczoru będą Wiesław Ochman i Jan Nowicki.

Jan Kiepura nie żyje od wielu lat. Można zadać sobie pytanie co się stało z muzyką, którą tworzył, muzyką, która podbiła cały niemal świat i stała się symbolem polskiej kultury poza granicami.

 

W niedawnym sondażu TNS OBOP przeprowadzonym na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka w Warszawie, na pytanie - jaki wokalista reprezentuje najwyższy poziom artystyczny – Jan Kiepura uplasował się gdzieś pomiędzy Edytą Górniak i Kayah. Tylko o pięć punktów wyżej niż Doda! Czy świadczy to o niewyrobionym guście rodaków, czy może raczej o amnezji osób odpowiedzialnych za propagowanie kultury wśród społeczeństwa?

 

Pomysł koncertu „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” powstał z inicjatywy Dyrektora Naczelnego i Artystycznego MTM Operetka, Włodzimierza Izbana jako spontaniczna reakcja na zanikającą świadomość tego kim był Jan Kiepura i dlaczego świat dla niego oszalał.

 

Koncert to wybór arii operowych i operetkowych w wykonaniu Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka pod dyrekcją Jacka Bonieckiego oraz

solistów Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka,  Barbary Gutaj, Piota Friebe, Andrzeja Wiśniewskiego, Arnolda Rutkowskiego z gościnnym udziałem o. Leona Pokorskiego. Podczas koncertu usłyszymy między innymi kuplety Barinkaya z „Barona Cygańskiego” J. Straussa, arię księcia z opery „Rigoletto” „La donna mobile” G. Verdiego, „O sole mio” E. di-Capua oraz niezapomniane „Brunetki blondynki” R. Stolza.

 

Prowadzący Jan Nowicki i Wiesław Ochman wplatają w muzyczną opowieść anegdoty i opowieści z życia Kiepury, tak, że koncert zmienia się w niesamowitą podróż po muzyce, ówczesnych realiach i kulisach scen operowych całego świata.

 

MTM Operetka wydał również album „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” na CD/DVD wraz z książką, który stał się bestsellerem, o dziwo chętnie kupowanym przez młodych i starszych melomanów. W nagraniu udział wzięli między innymi Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Leonard Pietraszak, Aleksandra Stokłosa, Renata Dobosz, Piotr Friebe. Na płytę składają się znakomite arie operowe i operetkowe w wykonaniu solistów  oraz orkiestry MTM Operetka.


ostatnia aktualizacja: 2007-11-08
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 17:45
Dziewczyna Piętaszek
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:00
Fit For A King + Memphis May Fire + Acres + 156/Silence
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:15
Sirât
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Hexvessel + Aluk Todolo // 07.04.2026 // Hydrozagadka
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Koniec czerwonego człowieka
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Tajemnice policyjnego Archiwum X. Wykład specjalisty
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Trojanki / na podstawie tragedii Eurypidesa
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Vanitas
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:30
Miłość, która zostaje | Filozoficzny Klub Filmowy
Polityka Prywatności