Festiwal jest projektem organizowanym przez grupę entuzjastów, którzy za cel postawili sobie stworzenie corocznej imprezy filmowej o tematyce LGBTQ. Naszą ambicją jest prezentowanie publiczności filmów poruszających tematykę LGBT a jednocześnie będących produkcjami na wysokim poziomie artystycznym i warsztatowym. Chcemy pokazywać filmy, których dotąd w Polsce nie było, a także filmy rodzimych twórców, w tym niezależne produkcje niskobudżetowe.
W tym roku w ciągu trzech dni pokażemy ponad 50 filmów. Większość z nich do tej pory nie miała polskiej premiery i pewnie gdyby nie nasz festiwal nie weszłaby nigdy do rozpowszechniania w Polsce. W zdecydowanej większości są to obrazy wyświetlane na innych międzynarodowych festiwalach filmowych o podobnej tematyce (Hamburg, Berlin, Kopenhaga).
Pokaz filmu Itty Bitty Titty Committee uświetni swoim występem Karolina Glazer, a projekcji niemego obrazu Brand Upon The Brain - Piętno na umyśle, będzie towarzyszył występ grupy Point Kwadrat, którzy udźwiękowią film własnymi aranżacjami.
Karolina Glazer jest uznawana za wschodzącą gwiazdę polskiej wokalistyki jazzowej, obdarzona nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi i ogromną wyobraźnią muzyczną. To wokalistka, kompozytorka, aranżerka i producentka w jednej osobie, a zarazem najmłodsza artystka, której talent został doceniony przez wydawnictwo Polonia Records poprzez umieszczenie jej utworu na składance The Best of Polish Smooth Jazz – vol 2.
Festiwal otworzy i dokona wręczenia nagród przyznanych przez międzynarodowe jury i nagrodę publiczności Jacek Poniedziałek. Widzowie będą mogli porozmawiać z reżyserami prezentowanych obrazów. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli miedzy innymi: Maria Majewski (Die Zuhälterinnen), twórcy cyklu Fucking Different New York - Kristian Petersen i Dan Borden, Wayne Young (Miss Popularity), Anna Boluda (Queer
Spawn)
Tak jak podczas poprzedniej edycji, staramy się zawrzeć w programie możliwie najszersze spektrum filmów dotykających szeroko pojętej problematyki wykluczenia. Widzowie będą mieli okazję poznać najciekawsze filmy twórców z całego świata. Od dokumentu, poprzez dramat, komedie, aż do kina eksperymentalnego -- różne tożsamości i różne historie. Naszym śmiałym życzeniem jest aby stało się to początkiem dialogu "większości" z "mniejszością" -- zarówno tą rozumianą wprost, jako przeciwstawienie "normy" i tożsamości queer ale również jako środowisko LGBTQ i mniejszości, jakie często sami w nim wyodrębniamy. Chcemy aby kino, na te kilka festiwalowych dni, stało się miejscem, gdzie "inny" nie straszy, nie jest etykietką, gdzie można inność zrozumieć, a przynajmniej ją poznać i się z nią oswoić.
Dodatkowe informacje:
strona festiwalu: www.pryzmatfestiwal.waw.pl