16 grudnia 2007 (niedziela)

Watch Docs

W dniach 7 – 16 grudnia odbędzie się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa człowieka w filmie.

Festiwal będzie prawdziwym świętem zaangażowanego dokumentu. Zobaczymy filmy nowe – w programie ponad 40 tytułów nie pokazywanych wcześniej w Polsce, choć nierzadko już docenionych na dużych światowych festiwalach filmowych.

W konkursie m.in.:

- Hold me Tight, Let Me Go Kim Longinotto – laureatki nagrody Festiwalu w 2003 roku, o angielskiej szkole dla nieprzystosowanych dzieci, odreagowujących agresją traumatyczne doświadczenia;

- niezwykły amerykański Operation Homecoming w reż. Richarda Robbinsa, który w listopadzie otworzy najsłynniejszy europejski festiwal dokumentu IDFA 2007 w Amsterdamie – zaskakujący formalnie film, ukazujący prawdziwą wojnę w Iraku – tak, jak widzą ją amerykańscy marines;

- Taxi to the Dark Side Alexa Gibneya, najlepszy dokument tegorocznego nowojorskiego festiwalu Tribeca;

- niemiecki Losers and Winners (nagrodzony w tym roku na najważniejszym północnoamerykańskim festiwalu dokumentu Hot Docs w Toronto) o chińskich robotnikach przenoszących najnowocześniejszą fabrykę świata z Dortmundu do Chin

- holenderski Between Heaven and Earth, pięknie sfotografowany dokument ukazujący baśniowy świat cyrku rządzonym przez dyktaturę Uzbekistanie.

Polski dokument w konkursie filmów krótkich reprezentować będą cztery filmy (m.in. nowy film Artura Żmijewskiego Polak w szafie i Kamienna cisza – reżyserski debiut producenta Krzysztofa Kopczyńskiego ze zdjęciami Jacka Petryckiego i Hanny Polak).

Festiwal to nie tylko konkursy, ale też retrospektywy i bloki tematyczne. W tym roku specjalną nagrodę festiwalu im. Marka Nowickiego otrzyma Rithy Panh – kambodżański dokumentalista mieszkający w Paryżu, autor wstrząsającego filmu S 21 - Machina śmierci Czerwonych Khmerów, który zgarnął w 2003 roku większość znaczących europejskich nagród filmowych. Zobaczymy także sześć innych obrazów tego reżysera, w tym najnowszy – Nie można zawinąć żaru w papier, nominowany do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej. 

W ramach festiwalu zaprezentujemy także dwa bloki tematyczne: Kolory terroru i Na lewo patrz!  W pierwszym znalazło się siedem filmów ukazujących różne odcienie współczesnego terroru na całym świecie - m.in. nagrodzony w tym roku w Sundance izraelski Hot House ukazujący palestyńskich terrorystów, którzy kierują Intifadą odsiadując wieloletnie wyroki za udział w samobójczych zamachach. Drugi blok filmów poświęcony jest lewicowej propagandzie – tu zobaczymy np. Crossing the Line o amerykańskich dezerterach, którzy stali się gwiazdami propagandy w Korei Północnej, czy Hands of Che Guevara, pokazujący jak reżim kubański wykorzystuje relikwie po „świętym rewolucjoniście”.

Program Festiwalu uzupełni sekcja Nowe filmy polskie, w której znajdą się m.in. uhonorowany nagrodą publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym film Marcina Koszałki Istnienie, czy wielokrotnie nagradzana Klinika Tomasza Wolskiego, oraz zestaw czterech filmów poświęconych sytuacji na Białorusi (m.in. Białoruski Walc Andrzeja Fidyka i Muzyczna partyzantka Mirosława Dembińskiego).

Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego zamknięcia Festiwalu, 17 grudnia.

Festiwal to także dyskusje i spotkania z filmowcami, dziennikarzami, politykami i działaczami organizacji pozarządowych. Gośćmi festiwalu będą między innymi Siergiej Kowaljow i Tatiana Jankelewicz, córka Andrieja Sacharowa.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w CSW Zamek Ujazdowski i w kinie Muranów.

 

Festiwal organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy i CSW Zamek Ujazdowski prezentuje najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. W tym roku Festiwal po raz drugi będzie miał formułę konkursu. A właściwie dwóch konkursów: o nagrodę Watch Docs rywalizować będzie czternaście pełnometrażowych dokumentów, w konkursie filmów krótkich (nagroda im. Jacka Kuronia) zobaczymy szesnaście pozycji.

Wyboru najlepszych filmów dokonają międzynarodowe jury, w których składzie znaleźli się m.in. Roman Gutek i Grzegorz Pacek.

Festiwal jest realizowany dzięki wsparciu: Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


ostatnia zmiana: 2007-11-07
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności