Kongresy należą do tradycji społecznego ruchu zawodowego ekonomistów polskich i mają dla Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego szczególne znaczenie. Tradycje kongresów sięgają roku 1887, kiedy to ekonomiści i prawnicy polscy z trzech zaborów zorganizowali w Krakowie Pierwszy Zjazd Ekonomistów i Prawników.
Miał on charakter kongresu, w którym udział wzięło ok. 200 osób, a referaty przygotowali m.in. W. Skarżyński - „O konieczności i możliwości gruntownej reformy kredytu ziemskiego” i A. Donimirski - „O kolonizacji wewnętrznej”.
Po II Wojnie Światowej kolejne zjazdy i kongresy organizowane były w ważnych dla kraju okresach. Kolejne debaty kongresowe, choć łączyły je pewne wspólne przesłanki historyczne, bazowały na odmiennych strukturalnych, strategicznych i systemowych warunkach. Po części znajduje to odzwierciedlenie w tematyce kolejnych kongresów. Niektóre z nich łączone były ze zjazdami PTE. Ogólnopolski Zjazd Ekonomistów Polskich, a zarazem Kongres, odbył się
8-10 grudnia 1950 r. i - jak podkreślał O. Lange - był przygotowaniem do Kongresu Nauki Polskiej w 1951 r.
Połączony z Kongresem, II Zjazd Ekonomistów Polskich odbył się 7-9 czerwca 1956 r. Warszawie. III Zjazd i Kongres Ekonomistów Polskich obradował 7-8 stycznia 1971 r. IV Zjazd Ekonomistów Polskich odbył się 6-7 marca 1981 r. z dyskusją nt. „Kierunki przebudowy systemu funkcjonowania gospodarki polskiej w latach osiemdziesiątych”.
W 100.lecie Kongresu z okresu zaborów, 27-28 listopada 1987 r., zorganizowany został w Krakowie V Kongres Ekonomistów Polskich. Przyjęto na nim stanowisko Rady Głównej PTE pt. „Polska gospodarka – wyzwania rozwojowe końca XX wieku”. W 1993 r. na VI Zjeździe PTE, przy współpracy z Federacją SNT NOT, SKwP, SPP i TNOiK podjęto podstawowe w tym okresie pytanie: „Jak zdynamizować polską gospodarkę?”
Obradujący 25 i 26 stycznia 2001 r. VII Kongres Ekonomistów Polskich nt. „Ekonomia w epoce cywilizacji informacyjnej” podjął równie trudne problemy wyzwań XXI wieku.
Historia kongresów PTE wskazuje, że odbywały się one w różnych warunkach społeczno-gospodarczych a także politycznych, stąd i myśli przewodnie były różne.
Jest tak i obecnie. VIII Kongres Ekonomistów Polskich będzie obradował 29 i 30 listopada 2007 r. pod hasłem „Polska w gospodarce światowej – szanse i zagrożenia rozwoju”
w salach Warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Kongres organizowany jest po raz pierwszy w sytuacji, gdy Polska jest już członkiem UE oraz w pierwszym roku podjęcia realizacji Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015. Nadaje to wielowymiarowy – globalny, wspólnotowy, regionalny, i narodowy charakter obradom, które bezpośrednio będą dotyczyły racjonalizacji gospodarowania w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
Patronem Honorowym VIII Kongresu Ekonomistów Polskich jest Lech Kaczyński, prezydent RP.
Obrady VIII Kongresu zapoczątkuje debata plenarna na temat dorobku transformacji ustrojowej oraz perspektyw polskiej gospodarki. W debacie tej wezmą udział prawie wszyscy główni reformatorzy i kreatorzy transformacji gospodarki, stając „oko w oko” z naukowcami (także nie ekonomistami, socjologami, filozofami i in.) oraz ekspertami i publicystami.
Około 600 uczestników i gości specjalnych Kongresu będzie debatowało na sesjach „równoległych” o współczesnych wyzwaniach i kierunkach w ekonomii, polityce gospodarczej i jej uwarunkowaniach, nauce, edukacji, kształceniu i warunkach rozwoju przedsiębiorczości.
Novum Kongresu będzie sesja pt. „Przedsiębiorcy o źródłach i barierach wzrostu gospodarki” w formie otwartego forum dyskusyjnego, nawiązująca do wspólnego programu PTE i Klubu Dziennikarzy Biznesowych SDP, i oczywiście z wiodącym udziałem przedsiębiorców i ich reprezentantów.
Drugi dzień obrad zapoczątkuje debata plenarna, ukierunkowana a syntezę dorobku pierwszego dnia obrad, wraz z wystąpieniami m.in. reprezentantów Polski w Parlamencie Europejskim i Komisjach Europejskich.
Kongresowi towarzyszyć będą dodatkowe imprezy i atrakcje, w tym koncert oraz wystawy malarstwa, prezentacje publikacji ekonomicznych, informacje o interesujących projektach i zamierzeniach naukowo-badawczych.
Jedną z imprez towarzyszących jest Andrzejkowy Bal Ekonomistów, który odbędzie się 30 listopada w salach NOT (poza muzyką i tańcami przewidziane są solowe występy znanych artystów, lanie wosku i andrzejkowe wróżby oraz atrakcje –niespodzianki).
Efektem kongresu będą m.in. rekomendacje polityki gospodarczej oraz publikacje, zawierające najważniejsze treści debaty kongresowej.
Szczegółowych informacji dotyczących VIII Kongresu Ekonomistów Polskich udziela sekretariat Komitetu Organizacyjnego Kongresu, tel. 022 551 54 01; e-mail: zk@pte.pl
Informacje te zawarte są także na stronie internetowej pte www.pte.pl.