14 listopada 2007 (środa)

Najnowsze filmy Wayne'a Wanga

Dwa miesiące po światowej premierze "Tysiąc lat żarliwych modlitw" / "A Thousand Years of Good Prayers" - zdobywca ZŁOTEJ MUSZLI na MFF w San Sebastian 2007
oraz "Księżniczka z Nebraski "/ "The Princess of Nebraska" - najnowsze filmy WAYNE'A WANGA (twórcy kultowych filmów "Dym" i "Brooklyn Boogie") na 3. edycji FESTIWALU FILMY ŚWIATA ALE KINO!

Obydwa filmy miały swe światowe premiery we wrześniu na tegorocznym MFF w Toronto. W tym samym miesiącu film "Tysiąc lat żarliwych modlitw" został doceniony przez jury festiwalu w San Sebastian, które nagrodziło film Złotą Muszlą, a odtwórcę głównej roli męskiej Srebrną Muszlą.

 

WAYNE WANG – chiński reżyser, na stałe mieszkający w USA. Twórca wszechstronny, mający na swoim koncie zarówno komedie romantyczne, kryminały, jak i dramaty. Pierwszą produkcją Wanga zrealizowaną przez studio filmowe był "The Joy Luck Club", oparty na bestselerowej powieści Amy Tan.

 

Największy sukces, również w Polsce, odniosły jego ciepłe, obyczajowe – uważane za kultowe - opowieści o zwykłych ludziach, wyprodukowane wspólnie z pisarzem Paulem Austerem – "Dym" i "Brooklyn Boogie". Obydwa z lekkością i swoistym urokiem oddają senną atmosferę małego sklepiku tytoniowego na Brooklynie, gdzie w kluczową postać właściciela sklepiku znakomicie wykreował Harvey Keitel.

 

"Dym" odniósł ogromny sukces w Europie i Azji. Zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie i został nominowany do francuskiej nagrody Cezara jako Najlepszy Film Zagraniczny. Stał się przełomem w twórczości Wayne'a Wanga i przepustką do wielkiego kina - reżyser zaczął kręcić filmy z większym budżetem i w gwiazdorskiej obsadzie. W 1997 powstał "Chinese Box" z Jeremy Ironsem, dwa lata później nakręcił "Wszędzie byle nie tu", w którym z przedstawił losy matki (Susan Sarandon) planującej dla swej córki (Natalie Portman) karierę filmową. Kolejne filmy to komedia romantyczna, z Jennifer Lopez w roli tytułowej, "Pokojówka na Manhattanie" i "Ostatnie wakacje" z Queen Latifah.

 

W międzyczasie wspólnie z Paulem Austerem zrealizował film "Centrum świata" (2001) – który pokazywał czym jest miłość we współczesnych cynicznych czasach zachłannej konsumpcji i seksu. Film był w polskiej dytrybucji.

 

Dwa najnowsze, niskobudżetowe filmy Wayne'a Wanga – "Tysiąc lat żarliwych modlitw" i "Księżniczka z Nebraski" - które zaprezentowane zostaną podczas 3. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! – to przerwa od hollywoodzkich produkcji i powrót reżysera do "małego ludzkiego kina". Kina o charakterystycznym dla niego humanistycznym, ciepłym wydźwięku, którego jest niekwestionowanym mistrzem, i które przyniosło mu tak wielką popularność na całym świecie.

 

TYSIĄC LAT ŻARLIWYCH MODLITW / Thousand Years of Good Prayers

reż. Wayne Wang; USA 2007

Złota Muszla MFF San Sebastian 2007

Srebran Muszla dla najlepszego aktora MFF San Sebastian 2007

 

MFF Toronto 2007

 

Opowieść o starszym Chińczyku, który przyjeżdża do Ameryki by odwiedzić swoją córkę. Dziewczyna właśnie się rozwiodła, a cały swój czas wypełnia pracą w lokalnej bibliotece. Owdowiały ojciec chce pomóc córce w ustabilizowaniu życiowej sytuacji. Chciałby, aby ponownie wyszła za mąż. Wizyta ojca drażni ją. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakie się wydaje.Tymczasem bohater - mimo bariery językowej - nawiązuje bliską znajomość z pewną Iranką.

 

Ten kameralny film z wielkim emocjonalnym przesłaniem jest powrotem Wayne'a Wanga do kameralnych produkcji, które na przełomie lat 80. i 90. uczyniły go czołowym twórcą amerykańskiego kina niezależnego.

 

KSIĘŻNICZKA Z NEBRASKI / The Princess of Nebraska

reż. Wayne Wang; USA 2007

MFF Toronto 2007

MFF San Sebastian 2007

 

Film pokazujący alienację w dzisiejszej Ameryce. To historia młodej Chinki, która zaszła w ciążę i jedzie do Ameryki, by tam ułożyć i zmienić swoje życie. Na jej przykładzie Wang pokazuje amoralność i bezsens egzystencji jaką wybierają młodzi Chińczycy. Zapatrzeni w zachodni materializm, odrzucają swą przeszłość i korzenie, usilnie starając stać się tacy sami, jak ich rówieśnicy z Zachodu.

 

Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! to przegląd najciekawszego kina spoza zachodniego kręgu kulturowego. To doskonała okazja, aby poznać najnowsze, oryginalne kino z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym i poszukiwanym źródłem inspiracji, niezapomnianych wrażeń i wiedzy o współczesnym świecie.

 

Uroczyste otwarcie 3. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! odbędzie się 14 listopada w warszawskim kinie Muranów, a pokazy filmów odbędą się w Warszawie (16-22 listopada), Krakowie (19-22 listopada), Poznaniu (21-24 listopada) i Gdańsku (23-25 listopada). W programie festiwalu znajdzie się 20 pełnometrażowych filmów fabularnych spoza głównego, zdominowanego przez amerykańskie produkcje, nurtu dominującego w repertuarach naszych kin, m.in.:

 

- Tuya's Marriage - reż. Wang Quan'an; Chiny 2007 - Złoty Niedźwiedź MFF Berlin 2007, Premiera polska

- XXY - reż. Lucía Puenzo; Argentyna 2007 - Wielka Nagroda Tygodnia Krytyki MFF Cannes 2007, Premiera polska

- Four Women - reż. Adoor Gopalakrishnan; Indie 2007 - MFF Toronto 2007, Premiera polska

- Nie chcę spać sam (I Don't Want To Sleep Alone) - reż. Tsai Ming Liang; Malezja 2006 - nagroda 'CinemAvvenire' MFF Wenecja 2006


ostatnia zmiana: 2007-11-05
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności