26 października 2007 (piątek), godz. 18:00

Przez Kino Do Historii

26 października 2007, piątek, godz. 18.00 – w programie Dwie godziny (1946, 68 min.) w reż. Stanisława Wohla i Jerzego Wyszomirskiego. Spotkanie, które poprowadzi Eugeniusz Cezary Król, odbędzie się w siedzibie PAN w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72, w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro.

Informacja o cyklu PRZEZ KINO DO HISTORII

 

Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „Przez kino do historii”, który poprowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, w barwny sposób opowie o wpływie cenzury na kinematografię oraz celach i działaniach propagandy, odnosząc się do rzeczywistych wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej.

W cyklu prezentować będziemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy w piątkowe wieczory, raz w miesiącu. Projekcje odbywać się będą się w siedzibie PAN w Pałacu Staszica (do czasu remontu Sali Projekcyjnej DSH przy ul. Karowej). Partner cyklu: Collegium Civitas.

 

Dwie godziny (1946, 68 min.), reż. Stanisław Wohl, Jerzy Wyszomirski – pierwszy powojenny pełnometrażowy film fabularny. Na małej stacyjce w ciągu tytułowych dwóch godzin spotykają się różni ludzie powracający z wojny: jedni z wytyczonym celem, drudzy zagubieni, jeszcze inni wykorzystujący powojenny rozgardiasz do ciemnych interesów. Film od razu powędrował na półkę i miał swoją premierę dopiero w 1957 roku. W obsadzie znaleźli się znani przedwojenni aktorzy – Aleksander Zelwerowicz, Józef Węgrzyn i debiutanci – Danuta Szafarska i Jerzy Duszyński.

 

Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor Collegium Civitas i docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).

 

***

Dom Spotkań z Historią (DSH), utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów.

 

WSTĘP WOLNY.


ostatnia zmiana: 2007-10-22
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności