Dzieli ich wiele: wygląd, wiek, pochodzenie, zainteresowania, spojrzenie na świat, także wiedza i doświadczenie. Łączy natomiast jedno, praca nad wspólną ideą – inscenizacją sztuki polsko-wietnamskiej.
Od miesiąca na warszawskim Mokotowie w Domu Kultury Centrum Łowicka oraz w centrum Kultury Wietnamskiej „Thang Long” trwają próby do polsko-wietnamskiego przedstawienia teatralnego. Grupa dwunastu młodych ludzi, pod profesjonalną opieką – Anny Gajewskiej, aktorki warszawskich teatrów i założycielki Fundacji Sztuki „Arteria” oraz Mirosława Sikory, dyplomowanego instruktora teatralnego, założyciela teatru amatorskiego TruΠArt – pracuje nad stworzeniem niepowtarzalnego przedsięwzięcia artystycznego.
Wietnamczycy i Polacy zamieszkujący stolicę wspólnie przygotowują się do wystawienia sztuki, której wątkiem przewodnim są epizody z popularnych wietnamskich bajek. Nad scenografią, wykorzystującą typowe wietnamskie motywy, pracuje Thu Thuy Vu, studentka warszawskiej ASP. Działania od strony personalnej wspiera również Ngô Văn Tưởng, zastępca redaktora naczelnego wychodzącego w Polsce czasopisma Đàn Chim Việt.
– Podstawowym założeniem warsztatów jest nie tylko wystawienie sztuki, ale również walka ze stereotypami etnicznymi i narodowymi zakorzenionymi w świadomości społecznej. Liczymy, że projekt wpłynie na młodzież tak, aby wyzbyła się uproszczonego, standardowego i często krzywdzącego myślenia o przedstawicielach innych kultur, religii i nacji. Bezpośredni kontakt z imigrantami i członkami mniejszości narodowych oraz etnicznych, a także wspólna praca nad osiągnięciem postawionego sobie celu, ma w swym założeniu znieść barierę swój – obcy, co z kolei przyczyni się do obalenia stereotypów i uprzedzeń. – mówi Piotr Majewski, pomysłodawca przedsięwzięcia oraz prezes Stowarzyszenia Terra Incognita, które organizuje warsztaty.
Warsztaty opierają się na zderzeniu dwóch kultur, polskiej i wietnamskiej. Ekspresja przez ruch, dotyk, dźwięk oraz wcielanie się w różne postacie ma sprzyjać budowie wzajemnego zaufania i atmosfery współpracy, a także służy przełamaniu barier personalnych.
Celem bezpośrednim projektu jest przybliżenie zagadnień związanych z kulturą, religią i sztuką, a także sytuacją polityczną wietnamskich migrantów w Polsce oraz poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej M. St. Warszawy.
Na zakończenie warsztatów teatralnych przewidziane są cykliczne przedstawienia w Centrum Łowicka i Centrum Kultury Wietnamskiej Thang Long (22 lipiec – 1 październik 2007 roku), oraz promocja wielokulturowej sztuki w przestrzeni Warszawy w ramach projektu Warszawa Muzycznie Zorientowana organizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń i współfinansowanego przez Biuro Kultury m. st. Warszawy.
Warsztaty finansowane są ze środków unijnych Programu Młodzież w Działaniu.