Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmów „PANI HRABINA” w reż. Aliny Czerniakowskiej oraz „W DWORACH I PAŁACACH” w reż. Jadwigii Plucińskiej, obrazujących dramatyczne losy polskiego ziemiaństwa i arystokracji. Po pokazie spotkanie z publicznością; gościem wieczoru będzie reżyserka Alina Czerniakowska, autorka jednego z prezentowanych filmów.
13 lipca 2007 (piątek), godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią,
ul. Karowa 20 w Warszawie.
Projekcje odbędą się w scenerii wystawy „Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego”. Na pokaz filmów i wystawę: wstęp wolny.
„Pani hrabina” (1999, 35’), reż. Alina Czerniakowska
Filmowy portret hrabiny Renaty Ostrowskiej z Korczewa nad Bugiem, właścicielki jednego z najpiękniejszych niegdyś pałaców w Polsce. Dokument pokazuje dramatyczną historię pałacu oraz burzliwe losy hrabiny Ostrowskiej.
„W dworach i pałacach” (1948, 12’), reż. Jadwiga Plucińska
Film propagandowy, pokazujący jak dwory i pałace zamieniano na szkoły, muzea i domy kultury.
„Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego”
Wystawa prezentuje ponad 100 fotografii z niezwykłej i mało znanej kolekcji Janusza Przewłockiego, który w ciągu kilkudziesięciu lat zgromadził 20 tysięcy zdjęć portretujących życie codzienne polskiego ziemiaństwa i arystokracji na przełomie XIX i XX wieku. Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA. Wystawa czynna do 29 lipca 2007: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz soboty-niedziele: 11.00-17.00, Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.
***
Dom Spotkań z Historią (DSH), utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne.
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzow. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.