„Dzieło sztuki współczesnej jest dziś czasem do przeżycia, punktem wyjścia do niekończącej się dyskusji (...) formą sztuki, której podłożem jest intersubiektywność, tematem centralnym bycie-razem i samo spotkanie pomiędzy obrazem a oglądającym.” Bourriaud
Na warsztatach spotkamy się w celu zadawania sobie pytań, poddawania w wątpliwość, przyglądania się wprost i na opak otaczającej nas rzeczywistości. Spróbujemy opisać ją po swojemu, przedefiniować, podważyć albo zaakceptować. Wyjdziemy od definicji sztuki jako kreowania sytuacji społecznych, tworzenia siatki relacji w dobie mechanizacji codzienności.
Używając medium, które najlepiej będzie odzwierciedlało intencje, charakter, brzmienie naszych rozważań odpowiemy na postawione na warsztatach tematy.
Zacznę od zadań, które sama podejmowałam w swojej twórczości i tak np.
Bezsenność - praca, którą można definiować jako performance, instalacje, teatr jednego aktora. Tak więc postawię zagadnienie i pokażę, jak ja je zrealizowałam, to będzie stanowiło punkt wyjścia do pracy nad tematem. Uczestnicy będą wybierali sobie medium, które ich zdaniem najlepiej odda to, co zechcą powiedzieć .
Następne zadanie: dobranoc pchły na noc - piosenki matki, skrypty rodzinne, wzorce rodzinne, zalecenia rodzicielskie: „bądź twardzielem, troszeczkę oszukuj, muszę zostać bohaterem...” Macierz skryptowa niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej użytecznych i trafnych diagramów w historii nauki. Prezentuje ona bowiem cały plan ludzkiego życia oraz ostatecznie przeznaczenie człowieka.
Szukamy skryptu rodzinnego, narodowego, ludzkiego, który wyłania się z tych opowieści. Szukamy medium, którym możemy się posłużyć mówiąc o tym temacie.
Termin: 16-21 lipca
W godz. 14.00-18.00
Ośrodek Kultury Ochoty