Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na pokaz plenerowy filmów animowanych w nowym cyklu CZŁOWIEK WOBEC SYSTEMU: 22 czerwca (piątek) o godz. 21.30 na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Od czerwca do września 2007 DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ, na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, prezentować będzie produkcje Polskiej Szkoły Animacji, głośnej w latach 60-tych i 70-tych, słynącej z satyry i metafory. Filmy, pozornie żartobliwe, odnoszą się w podtekście do panującego totalitaryzmu.
W programie pierwszego wieczoru zatytułowanego „Animowane klatki” pokażemy trzy filmy: Szkoła (1958, 8’) w reż. Waleriana Borowczyka, Labirynt (1962, 14’) w reż. Jana Lenicy oraz Klatki (1966, 7’) w reż. Mirosława Kijowicza.
WSTĘP WOLNY
WIECZÓR PIERWSZY w CYKLU CZŁOWIEK WOBEC SYSTEMU
„ANIMOWANE KLATKI”
22 czerwca (piątek), godz. 21.30
na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia
Szkoła (1958, 8’), reż. Walerian Borowczyk. Animowane fotografie z elementami animacji rysunkowej. Opowieść o człowieku, musztrze i wojsku, będąca metaforą jednostki w systemie totalnym.
Labirynt (1962, 14’), reż. Jan Lenica, Klatki. Słynny film najwybitniejszego twórcy polskiej animacji. Człowiek ze sztucznymi skrzydłami ląduje w labiryncie dziwnego miasta; zanim bohater zorientuje się, że wszystko w tej pięknej metropolii jest tylko grą pozorów, będzie za późno na ucieczkę…
Klatki (1966, 7’), reż. Mirosław Kijowicz. „Klatki” pokazują układ między ofiarą i katem — więźniem i strażnikiem. Film ukazuje iluzoryczność każdej władzy.
***
Dom Spotkań z Historią (DSH), utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne.
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzow. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.
***
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.