08 lipca 2007 (niedziela)

Wystawa laureatów Samsung Art Master

18 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa pokonkursowa Samsung Art Master prezentująca najciekawsze prace młodych artystów – studentów i absolwentów uczelni artystycznych.

Dominują wśród nich prace z obszaru nowych mediów i wideo. Nagrodzone w tegorocznym konkursie projekty Jaśminy Wójcik, Anny Molskiej, Karoliny Breguły i Pawła Dziemiana to realizacje, których autorzy imponują samoświadomością, biegłością w operowaniu formą, umiejętnością budowania intrygujących, niebanalnych dyskursów artystycznych. Wystawę cechuje ponadto duża różnorodność znajdziemy tu szerokie spektrum tematów i strategii artystycznych – od psychologicznej introspekcji, przez dialog z tradycją awangardy, analizę języka sztuki i kondycji artysty, po dyskurs cielesności, politykę i krytykę społeczną.

 

Na wystawie będzie można zobaczyć następujące projekty konkursowe:

Jaśmina Wójcik (ASP Warszawa), video Improwizacja, I miejsce;

Anna Molska (ASP Warszawa), video Tanagrama, II miejsce;

Karolina Breguła (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Wydział Fotografii), video Kamera wideo, III miejsce;

Paweł Dziemian (ASP Poznań), video XII prac Herkulesa, Wyróżnienie;

Michał Bojara (ASP Poznań), instalacja Skrzynka;

Grzegorz Drozd (ASP Warszawa), wideo Operator;

Dimitri Kielbasiewicz (APS Poznań), wideo instalacja I will be your mirror;

Dagmara Pochyła (Uniwersytet A. Mickiewicza w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych) - video instalacja Projekcja bytu / byt projekcji;

Agata Groszek (ASP Warszawa), instalacja Fundamenty z betonu zrozumienia – tablice dydaktyczne do wychowania do życia w rodzinie;

Jan Szewczyk (ASP Poznań), instalacja malarska Zapomnijmy na chwilę o ludziach i porozmawiajmy o jeleniach.

 

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, al. Ujazdowskie 6, Galeria 1

Kurator wystawy: Stach Szabłowski

Wernisaż 18 czerwca, godz. 18.00

Wystawa czynna do 8 lipca 2007 r.

 

***

   Jaśmina Wójcik (ur. 1983 r.) – studentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki; pracownia dyplomowa Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka, pracownia aneksowa (na Wydziale Rzeźby) Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Zajmuje się projektowaniem, filmem, kreacją i szeroko pojętą sztuką całościową życiową. Grand Prix w konkursie Film w minutę (styczeń 2007) organizowanym przez Kinofftekę i Portal Onet.pl. I miejsce w 4. edycji konkursu Samsung Art Master. Ostatni projekt to zbiorowy portret Warszawy, ukazany przez przedstawienie ludzi, którzy do niej przybyli. Więcej informacji na www.jasminawojcik.pl

 

Filmowy tryptyk Jaśminy Wójcik Improwizacja jest portretem dwóch starych kobiet, sióstr bliźniaczek z prowincjonalnego miasteczka. To opowieść o starości, pamięci i zapomnieniu, samotności, gniewie i pogodzeniu z życiem. Artystka wchodząc z kamerą w świat uczuć, zachowań i intymnych przeżyć bohaterek nie ogranicza się do obserwacji. Jej obecność staje się katalizatorem emocji, a nakręcony materiał lustrem, w którym przeglądają się protagonistki. Improwizacja to doskonale zmontowana, przemyślana, dojrzała praca – mroczna, chwilami wstrząsająca, bezkompromisowa, a jednocześnie zrealizowana z godną podkreślenia odpowiedzialnością i humanistyczną wrażliwością.

 

   Anna Izabela Molska (ur. 1983 r.) – studentka czwartego roku w pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prowadzonej przez prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka filmów wideo, instalacji, performerka. W 2006 roku zdobyła wyróżnienie w 3. edycji konkursu Samsung Art Master, w 4. edycji – II miejsce. W maju 2007 roku wraz z Krzysztofem Franaszkiem zainicjowała działalność alternatywnego miejsca aktywności artystycznej G Punkt. W różnorodnej twórczości Molskiej na pierwszy plan wysuwa się wątek zderzenia człowieka (zwłaszcza ludzkiego ciała) z paradygmatami sztuki. Jej ostatni film (Tanagrama 2006/2007) w przewrotny sposób nawiązuje do awangardy rosyjskiej początku XX w.

 

Starożytna chińska łamigłówka, aluzje do Malewicza i Strzemińskiego, muzyka Fatimy Mirandy i Cinematic Orchestra, patetyczny śpiew chóru Aleksandrowa i dialogi z płyty do nauki języka rosyjskiego – Tanagrama to misterna filmowa konstrukcja, zbudowana z zaskakująco heterogenicznych materiałów. W tej złożonej, kunsztownie zrealizowanej pracy Molska łączy w spójną całość szereg elementów: wideo-performance, choreografię, dyskusję z tradycją awangardy, napięcie pomiędzy konkretem cielesności i abstrakcją formy oraz, co charakterystyczne dla jej twórczości, mistrzowskie operowanie ścieżką dźwiękową. W Tanagramie punktem wyjścia jest ćwiczenie, które prowadzi artystkę do pytań o artystyczną żywotność takich pojęć jak utopia czystej formy, abstrakcja, geometria, poddawanie wyobraźni rygorystycznej dyscyplinie.

 

   Karolina Breguła (ur.1979 r.) – absolwentka szkoły fotograficznej GFU w Sztokholmie i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, studentka trzeciego roku fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorka m.in. takich wystaw jak: Niech Nas Zobaczą, Widzi mi się pałac, Lovebook. Współautorka wystawy Mężatki (wspólnie z Aleksandrą Buczkowską) i Artysta na sprzedaż (wspólnie z Wojciechem Rudzkim). Obecnie pracuje nad projektami Dobrzy Sąsiedzi i Wystawa. III miejsce w 4. edycji Samsung Art Master. Więcej informacji na: www.karolinabregula.com

 

W Kamerze wideo Karolina Breguła prostymi środkami stworzyła dowcipny komentarz do procesu twórczego w epoce, w której podstawowym narzędziem artysty stają się elektroniczne media. Kamera wideo jest ironiczną wypowiedzią na temat języka – pojętego jako kod sztuki, ale również jako niedoskonała forma komunikacji, zawłaszczona przez dyskurs technologii i konsumpcji. Breguła wykonuje przed kamerą sugestywny wideo-performance. Z offu słyszmy głos artystki recytujący instrukcję obsługi kamery wideo kolejno we wszystkich możliwych językach europejskich, od albańskiego po estoński. Tekst instrukcji kończy się słowami „ta kamera została stworzona do robienia sztuki”. Na ekranie oglądamy autorkę, która ilustruje tekst instrukcji wymownymi gestami – na wzór stewardes, które przed startem samolotu wykonują swoistą instruktażową pantomimę na temat procedur bezpieczeństwa. Breguła jest jednocześnie podmiotem i przedmiotem artystycznej operacji; podobnie jak wideo, które w pracy Breguły jest materią i zarazem przedmiotem analizy.

 

   Paweł Dziemian (ur. 1983 r. w Krzywólce pod Suwałkami) – obecnie jest studentem trzeciego roku Intermediów na Katedrze Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Z pozoru performer, w głębi serca malarz, zajmuje się wideo oraz instalacją, fotografuje, rysuje, chciałby zostać rzeźbiarzem i romansować z materią. Fascynuje go samo życie, przekłada sagi rodzinne ponad teorie awangardy. Jest bystrym obserwatorem, a jego bezkompromisowość wpływa na celowość i klarowność wypowiedzi. Więcej informacji na: www.dziemian.com

 

Wyróżniona w konkursie Samsung Art Master instalacja „XII prac Herkulesa”, w maju tego roku zdobyła kolejny laur - w kategorii sztuki wizualne zostanie zaprezentowana na 13. Biennale Młodych Artystów z Europy i Krajów Śródziemnomorskich, które odbędzie się jesienią w Aleksandrii.

 

Rozbudowany projekt wideo Pawła Dziemiana XII prac Herkulesa zwraca uwagę osobistym, niemal obsesyjnym tonem wypowiedzi oraz bezkompromisowością stojącej za nią artystycznej postawy. XII prac Herkulesa to projekt w procesie – do tej pory artysta uznaje za gotowe do publicznej prezentacji siedem z dwunastu zaplanowanych filmów, w nieoczywisty, zaszyfrowany sposób odwołujących się do mitologicznego pierwowzoru. Poszczególne odsłony XII prac to filmy o zróżnicowanej długości i konwencji: od dokumentalnego, trwającego niemal godzinę zapisu strzyżenia i golenia autora przez włoskiego fryzjera, po krótkie etiudy o charakterze autotematycznej psychodramy.

 

Samsung Art Master to projekt realizowany wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jego ideą jest wyróżnianie najciekawszych nowych indywidualności sceny artystycznej oraz promocja nieszablonowych postaw twórczych, jak również stworzenie młodym artystom możliwości zrealizowania pomysłów i ich profesjonalnej prezentacji. Konkurs powstał, aby ułatwić nowym twórcom wejście na scenę artystyczną i pomóc im w pierwszych konfrontacjach z publicznością, kuratorami i krytykami.


ostatnia zmiana: 2007-06-06
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 11:00
Kosmiczny Pokój
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 11:00
POKazujemy HISTORIĘ
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 12:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 24.11 | KONKURENCJA
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 13:00
Kosmiczny Pokój
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 13:00
POKazujemy HISTORIĘ
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 16:00
Speed Dating Wiek: 35-50 | Warszawa
Polityka Prywatności