W sobotę, 19 maja, Ośrodek Kultury Ochoty zaprasza wszystkich na godzinę 19.00 na Noc Muzeów! W programie wystawy, koncerty i pokazy filmów z archiwum Federacji Niezależnych Twórców Filmowych www.filmfederacja.pl. Impreza potrwa do 1 w nocy!
WYSTAWY
DobraEnergia, Autor: Marek Ejsmond-Ślusarczyk
„DobraEnergia” – wystawa malarstwa poświęconego śladom pozostawionym przez człowieka i jego działalność. Cykl obrazów przedstawia budowle industrialne - wygasłe i opuszczone elektrownie, będące pamiątką po cywilizacji i bytności człowieka na Ziemi.
Sposób przedstawienia został bardzo uproszczony – na obraz składają się relacje pomiędzy pierwszym a ostatnim planem, kontrast blisko – daleko, człowiek – wszechświat.
Paleta barwna bardzo typowa dla artysty – surowa i zimna, pierwszy plan to biel, która stanowi zarówno akcent tematyczny jak i kompozycyjny. Artysta stawia pytania o kondycję i sens ludzkości.
Warszawa ze starych pocztówek, kolekcja Michała Laszczkowskiego
Prezentowane pocztówki przedstawiają widoki Warszawy w latach 1900 – 1940. Ukazują one wygląd miasta przed jego zniszczeniem w czasie II wojny światowej. Większość widocznych na pocztówkach budynków nie została po wojnie odbudowana. Zbiór ma charakter dosyć przypadkowy, dzięki czemu można dostrzec różnorodność stylów artystycznych obecnych niegdyś w architekturze stolicy. Widokówki wydają się być dowodem na prawdziwość opinii, że Warszawa była Paryżem północy.
KONCERT
„Warszawskie małe kino”
Niepubliczna Szkoła Wokalna im. J. Wasowskiego
godz.: 20.15; 21.30; 22.45
miejsce: sala nr 1, czas trwania: 30 minut
Recital uczniów Niepublicznej Szkoły Wokalnej im. J. Wasowskiego działającej przy Ośrodku Kultury Ochoty. Na program złożą się najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki 20-lecia międzywojennego (i nie tylko), pochodzące z repertuaru H. Ordonówny, M. Fogga, E. Bodo.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w zapomniany nieco świat melancholii, refleksji a jednocześnie tęsknią za polską piosenką tamtych czasów, za pięknymi melodiami i niebanalnymi tekstami takich autorów jak J. Tuwim, E. Slechter, H. Wars czy J. Petersburski.
Usłyszymy m.in. „Na pierwszy znak”, „To ostatnia niedziela”, „Małe kino” czy „Ja się boję sama spać”.
PROJEKCJE
Niezależnie od…? Filmy 50-lecia Federacji Niezależnych Twórców Filmowych
godz.: 19.00, 20.15, 21.30, 22.45, 24.00
miejsce: sala widowiskowa OKO
Niezależnie od…? filmy z archiwum FEDERACJI NIEZALEŻNYCH TWÓRCÓW FILMOWYCH. Pierwsze filmy Krzysztofa Zanussiego - zrealizowany w 1958 roku razem z Wincentym Roniszem „Tramwaj do nieba”, Macieja Dejczera - „Rozmowa polna” z 1979, Marcina Ziębińskiego – „Klucz do..” z 1986 oraz wiele innych archiwalnych, niezależnych krótkometrażówek.
Dokumenty, krótkie fabuły, klasyczne i awangardowe impresje, nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Są dokumentem niezależności i swobody twórczej.
Pokaz, który wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej, zrealizowano z okazji 50-lecia Federacji Niezależnych Twórców Filmowych.