W niedzielę 29 kwietnia mieszkańcy podwarszawskich miejscowości będą mogli spędzić czas na Pikniku Bezpieczeństwa w Grodzisku. Weekendowy wypoczynek w gronie rodzinnym, obfitujący w atrakcje, służyć będzie również edukacji w obszarze bezpieczeństwa drogowego.
Odblaskowa gmina
Grodzisk Mazowiecki to miasteczko niewielkie, lecz wyróżniające się spośród wielu innych podobnych ośrodków na Mazowszu i w Polsce. Władze samorządowe Grodziska w sposób wzorcowy współpracują z firmami prywatnymi i organizacjami pozarządowymi, dążąc do poprawy bezpieczeństwa drogowego w gminie. Od kilkudziesięciu lat organizowany jest rajd rowerowy wspierający ideę poprawy bezpieczeństwa na drogach. Gmina Grodzisk to bodaj najbardziej „odblaskowa” gmina w Polsce. Wiele akcji społecznych, również inicjatyw oddolnych, dzięki wsparciu biznesu i władz samorządowych może stanowić dobry przykład dla innych gmin w Polsce.
Uczyć bawiąc
Pokazanie tego dobrego wzorca współpracy jest jednym z celów Pikniku Bezpieczeństwa Drogowego, który odbędzie się 29 kwietnia w godz. 11.00-16.00.
Podczas weekendowego wypoczynku w gronie rodzinnym piknik promuje ideę konieczności zmian, przede wszystkim mentalnych, w obszarze bezpieczeństwa drogowego. Temu celowi podporządkowane są prezentacje nie tylko lokalnych rozwiązań, ale i działań firm prywatnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazach ratownictwa drogowo-medycznego, w zajęciach szkoły bezpiecznej jazdy. Przewidziano konkursy dla dzieci i młodzieży tematycznie związane z bezpieczeństwem i motoryzacją. W programie nie zabraknie koncertu młodych zespołów.
Kolejką na piknik
Aby zapewnić wszystkim chętnym bezpieczny dojazd, organizatorzy nawiązali współpracę z Warszawską Koleją Dojazdową, która tego dnia, specjalnie oznakowana, pomoże w rozpropagowaniu idei pikniku wśród mieszkańców podwarszawskich gmin i miasteczek.
O godzinie 9.40 specjalny skład piknikowy wyruszy ze stacji Warszawa Śródmieście. Nim dotrze do Grodziska, zatrzyma się na wszystkich stacjach. Kolejka dotrze do Grodziska tuż przed godz. 10.35, tak aby uczestnicy zdążyli na pierwszą część piknikowego programu. Przejazd specjalnie oznakowaną kolejką będzie bezpłatny. Pierwsze atrakcje piknikowe – już podczas podroży kolejką!
Partnerstwo, które powstrzyma śmierć
Organizatorem Pikniku jest Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Idea poprawy stanu bezpieczeństwa na naszych drogach zjednoczyła 11 firm, na co dzień konkurujących na rynku, które wspólnie utworzyły ruch powstrzymania śmierci i kalectwa na drogach. Partnerstwu patronują Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Radzie Ministrów i Bank Światowy.
Między 23 a 29 kwietnia 2007 roku trwa I Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizowany pod auspicjami ONZ i WHO. Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego koordynuje i prowadzi w tym czasie wiele działań wspierających ideę i praktykę bezpiecznych zachowań na drodze. Ich celem jest zmniejszenie liczby ofiar na polskich drogach. Pod względem bezpieczeństwa Polska przewodzi europejskim czarnym statystykom – w każdym tygodniu na polskich drogach ginie 80 osób.
Hasłem I ŚTBRD jest „Wypadek to nie przypadek”, a głównym obszarem działań – zachowania młodych użytkowników dróg, przede wszystkim młodych kierowców, którzy stanowią 27 procent ofiar śmiertelnych przy 10-procentowym udziale w populacji krajów OECD. Na podstawie światowych danych zlokalizowano pięć najistotniejszych obszarów zagrożeń, w których skupiają się działania PBD zorientowane na zmianę świadomości młodych ludzi: nietrzeźwość kierowców, nadmierna prędkość, niezapinanie pasów, brak widoczności (ciemne stroje, brak odblasków) i nieużywanie kasków przez rowerzystów.
Konkurs filmowy: „Filmowcy-Radarowcy: powstrzymać śmierć na drogach”
Ogłoszony 23 kwietnia konkurs skierowany jest do młodych ludzi, którzy chcą przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar na drogach – i uważają, że w tej sprawie mają coś do powiedzenia. Celem konkursu na film bądź scenariusz jest znalezienie formy dotarcia do świadomości grupy największego ryzyka. Konkurs trwa do końca maja, a jego rozstrzygnięcie nastąpi do końca czerwca 2007. Więcej informacji na stronie www.pbd.org.pl
I Forum Bezpieczeństwa Drogowego
26 kwietnia 2007 w siedzibie Banku Światowego w Warszawie odbywa się I Forum Bezpieczeństwa Drogowego „Wypadek to nie przypadek. Młodzi użytkownicy dróg grupą szczególnego ryzyka”. Celem Forum, w którym uczestniczą m.in. przedstawiciele parlamentu i rządu, politycy, prawnicy, specjaliści od komunikacji społecznej i dziennikarze, jest zainicjowanie konsekwentnej debaty publicznej na temat poprawy bezpieczeństwa na drogach i nagłośnienie problemu bezpieczeństwa. Kolejne edycje Forum odbywać się będą co roku na wiosnę.
Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (PBD) jest inicjatywą non-profit, której członkami są przedstawiciele wszystkich trzech sektorów: biznesu i organizacji pozarządowych (stowarzyszenia i fundacje) oraz administracji rządowej. PBD powstało z inicjatywy i jest afiliowane przy Global Road Safety Partnership w Genewie – międzynarodowej organizacji pracującej na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zrzeszającej biznes, organizacje pozarządowe i rząd. GRSP działa na rzecz trwałego ograniczenia liczby wypadków drogowych w krajach przechodzących proces transformacji. Więcej informacji: www.pbd.org.pl