11 maja 2007 (piątek)

Studenci ze wspomaganiem 3D

Zespół studentów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej przygotowuje innowacyjny pojazd, który wystartuje w międzynarodowych zawodach. Projekt pojazdu powstaje przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk Inventor. W realizacji tego marzenia wsparcia udziela im Uczelnia oraz Autodesk.

Najnowsze techniki projektowania trójwymiarowego oraz pasje samochodowe zainspirowały studentów z wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej do podjęcia wyzwania, jakim jest udział w międzynarodowych zawodach Shell Eco – marathon. Konkurs ten zakłada samodzielne zaprojektowanie oraz skonstruowanie nowatorskiego, energooszczędnego pojazdu, który będzie w stanie pokonać jak największą odległość przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa.

 

Zespół Politechniki Warszawskiej – Wydziału SiMR składa się z 5 osób: Łukasza Bachary – menadżera drużyny, Barbary Urbańskiej, Łukasza Kapusty, Miłosława Kapusty oraz Janusza Malczewskiego. Opiekunem drużyny jest prof. Piotr Przybyłowicz. Udział w zawodach jest dla studentów ogromnym wyzwaniem – wymaga bardzo dużo samodzielności i kreatywności. Jest także szansą na zyskanie nowych, cennych doświadczeń, które w przyszłości mogą ułatwić młodym inżynierom lepszy start zawodowy. Drużyna bowiem we własnym zakresie pozyskuje sponsorów oraz samodzielnie projektuje, a następnie wykonuje pojazd.  

 

„Niezmiernie cieszy, że studenci z naszej Uczelni z pełnym poświęceniem angażują się w tego typu przedsięwzięcia. Wiedza i umiejętności, zdobywane w toku studiów, z pewnością pozwolą im pozytywnie wyróżnić się, a także zostać dostrzeżonym przez międzynarodowych kolegów”. – mówi prof. Piotr Przybyłowicz, opiekun zespołu.

 

Drużyna SiMR dużą wagę przywiązuje do etapu projektowego. Prace wykonywane są w oprogramowaniu do projektowania trójwymiarowego Autodesk Inventor. „Niezwykle ważną cechą jest dla nas innowacyjność konstrukcji. Chcemy zastosować kilka nowatorskich elementów. Możliwość sprawdzenia ich działania w programie Autodesk Inventor, jeszcze przed realizacją gotowego pojazdu, jest dla nas dużym atutem.” – wyjaśnia Łukasz Bachara.

 

Autodesk Inventor znacząco wspomaga i przyspiesza projektowanie. Oprogramowanie pozwala bowiem na stworzenie cyfrowych prototypów, które umożliwiają dokładne przeanalizowanie procesu tworzenia poprzez poznanie i wypróbowanie koncepcji, zanim stanie się ona rzeczywistością – gotowym produktem. Na etapie modelu cyfrowego możliwa jest wizualizacja oraz symulacja funkcjonowania koncepcji w warunkach rzeczywistych. Takie rozwiązanie ułatwia wykrycie błędów i szybkie wprowadzenie poprawek już na etapie projektu, a tym samym podniesienie efektywności.

 

„Projektowanie w technologii 3D jest dużo łatwiejsze i naprawdę fascynujące. Możliwość oglądania prototypu cyfrowego lepiej oddaje charakter gotowego pojazdu, co pozwoliło nam szybciej przejść do etapu konstruowania” – mówi Łukasz Bachara, menadżer zespołu.

 

Autodesk i edukacja

Rozwiązania oferowane przez Autodesk są powszechnie stosowane przez korporacje działające na polskim, a także światowym rynku. Poznawanie oprogramowania firmy już na etapie studiów pozwala nie tylko rozwijać umiejętności i pasje, ale przede wszystkim umożliwia wejście na wymagający rynek pracy ze znaczną przewagą konkurencyjną.

 

Autodesk silnie angażuje się w edukację i wspiera przyszłych inżynierów. W celu ułatwienia im dostępu do swoich produktów, a tym samym rozwijania praktycznych umiejętności, został uruchomiony portal internetowy – Student Engineering and Design Community, z którego studenci mogą bezpłatnie (na warunkach umowy licencyjnej) pobierać oprogramowanie Autodesk. Firma organizuje także wiele konkursów, które są dobrą okazją do sprawdzenia oraz poszerzenia swoich umiejętności w zakresie projektowania. Dodatkowo, udział w tego typu przedsięwzięciach zwiększa szansę zostania dostrzeżonym przez potencjalnych pracodawców czy wybitnych specjalistów z branży.

„Dbanie o rozwój nowego pokolenia inżynierów to bardzo istotny element strategii wspierania edukacji przez Autodesk”. – wyjaśnia Andrzej Poćwierz, Industry Sales Manager Autodesk Polska - „Zależy nam, aby młodzi inżynierowie mogli realizować swoje innowacyjne pomysły

i zwiększać umiejętności w projektowaniu. Dlatego dostarczamy im niezbędnych narzędzi w zakresie oprogramowania 3D”.

 

Informacje o Autodesk

Autodesk, Inc. jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego przeznaczonego dla sektorów: przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki. Od wprowadzenia na rynek w 1982 roku oprogramowania AutoCAD, Autodesk opracował szerokie portfolio najnowocześniejszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego, dzięki którym klienci mogą wypróbowywać swoje pomysły jeszcze przed ich faktyczną realizacją. Firmy z listy Fortune 1000, dzięki narzędziom Autodesk, wizualizują, symulują i analizują, jak ich wyroby będą działały w rzeczywistości, na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie podnosząc jakość i pobudzając innowacyjność. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com,  www.autodesk.pl.  

 

Informacje o Shell Eco-marathon

Shell Eco – marathon to międzynarodowe zawody organizowane pod hasłem oszczędności energetycznej. Konkurs zakłada samodzielne zaprojektowanie oraz skonstruowanie pojazdu, który będzie w stanie pokonać jak największą odległość przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-13 maja na torze wyścigowym Nogaro we Francji. Będzie to największa z dotychczasowych imprez – udział w niej weźmie ponad 250 zespołów z 20 krajów, w tym także dwa zespoły z Polski. Patronat nad imprezą objął Komisarz Unii Europejskiej ds. Nauki i Badań, Janez Potočnika.

 


ostatnia zmiana: 2007-04-24
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności