18 maja 2007 (piątek), godz. 19:00

Impresja

Interaktywna Nieformalna Grupa Artystyczna Ingai zaprasza do kina Muranów na wydarzenie pt. Impresja.

Proponujemy:

1. Pokaz amerykańskich reklam z lat 50-tych

2. Wernisaż i animacja Wojtka Tymickiego "The Fifties Event"

3. Koncert zespołu 2nd Hand Beatnix: Lalin & Magura (glam / electronica / big beat)

4. Shorty Arka Wisielskiego "Polsupah" i "A Christmas Special, or How I Learned to Stop Worrying and Love Christmas"

5. Wymiana ksiażek (bookcrossing).

 

Impresja www.ingai.pl

Kino Muranów DKF Muranów

ul. Gen. Andersa 1, Warszawa

8.maja, godzina 19:oo

wstęp 10 zł

 

O wydarzeniu:

 

Cykliczne wydarzenie Impresja to impreza absolutnie nietuzinkowa na tle kulturalnego życia Warszawy. Nie poszukujemy odbiorcy masowego, nie przygotowanego na tematy ciężkie do których niezbędne jest skupienie. Szukamy widza wymagajacego, zmęczonego miałkoscia pop-kultury, otwartego na nowe doznania. Naprzemiennie z wydarzeniem Impresja prezentujemy różne przejawy sztuki w mysl zasady transartu, konstruktywnego sprzęgania różnych dziedzin sztuki: filmy nieme będa okraszane muzyka współczesna lub odtwarzana współczesnie, opatrzymy je komentarzem i dyskusja, połaczymy również z wernisażami i koncertami. Pozwolimy zarówno artyscie i widzowi na twórcza interpretację i dyskusję, nie podamy na talerzu gotowych rozwiazań.

 

Chcielibysmy też zwrócić uwagę na pewien stały element imprezy, propagujacy ideę bookcrossingu, czyli wymiany (lub "uwalniania") przeczytanych ksiażek. Zapraszamy do przynoszenia tytułów wartosciowych, które chcielibyscie polecić. W trakcie trwania imprezy będzie można również przejrzeć ksiażki zaproponowane przez innych i wybrać cos dla siebie (więcej o założeniach na stronie www.bookcrossing.pl)

 

Warto jeszcze powiedzieć, że tworzone przez nas wydarzenia nie sa tylko prezentacja tego, co mamy do powiedzenia. Przygotowujemy imprezy takie, jakie sami chcielibysmy zobaczyć. Naszym głównym celem jest interakcja z publicznoscia, stworzenie swego rodzaju przestrzeni twórczej i tę przestrzeń, miejmy nadzieję, nasi goscie indywidualnie odnajda dla siebie.

 

Interaktywna Nieformalna Grupa Artystyczna Ingai.

 

Reklama i telewizja, szalone lata '50.

 

W 1931 roku, pięć lat po opracowaniu pierwszych elektromechanicznych systemów telewizyjnych, w USA rozpoczęła pracę pierwsza stacja nadajaca według ramówki. Od 1950 roku transmisja jest już kolorowa. W amerykańskich domach jest już 1,5 mln telewizorów (jednak przede wszystkim do odbioru programu czarno-białego).

 

Od lat 40-tych do wczesnych lat 60-tych prawie każdy telewizyjny show miał cotygodniowego głównego sponsora. Z poczatku sponsorem były przede wszystkim koncerny tytoniowe, które stać było na dotowanie eksperymentalnych mediów. W zamian za finansowanie produkcji gwiazdy musiały osobiscie używać lub wychwalać produkty sponsora. Gdy telewizja stała się już popularna, możliwa była rezygnacja z głównego sponsora i utrzymywanie emisji z reklam nadawanych poza czasem trwania programów.

 

W zwiazku z rosnaca rola telewizji w życiu współczesnej rodziny i społeczeństwa coraz więcej ustawodawców, naukowców i rodziców sprzeciwiło się bezkrytycznej akceptacji telewizji, jako srodka masowego przekazu. Narodowy Instytut Mediów i Rodziny (organizacja pozarzadowa w USA) poinformowała, że amerykańskie dzieci ogladaja telewizję srednio 15 godzin w tygodniu, co negatywnie wpływa na ich edukację i dorastanie. W 1991 rzad Szwecji wprowadził całkowity zakaz emitowania reklam skierowanych do dzieci poniżej 12. roku życia.

 

Artykuł z Scientific American z 2002 zwrócił uwagę na fakt, iż wynikajace z wewnętrznego przymusu ogladanie telewizji nie różni się od innych form uzależnienia. Potwierdzaja to doniesienia o syndromach wycofania w rodzinach zmuszonych przez okolicznosci do zaprzestania ogladania telewizji.

 

Krytycy telewizji wskazuja na jej wybiórczosć, brak rzeczywistego pluralizmu idei (wynikajacy z wysokich kosztów, jakie trzeba poniesć, by założyć i prowadzić stację), schlebianie niskim gustom, niszczenie asertywnosci i oddziaływanie na zanik więzi społecznych. Zachęcaja do ograniczenia ogladania telewizji i uswiadamiaja wpływ, jaki ma (m.in. w postaci reklam) na społeczeństwo, zwłaszcza na dzieci.

 

The Fifties Event - czyli subiektywne spojrzenie na lata 50-te.

 

Dekada kontrastów, Zimnej Wojny i rodzacej się masowej kultury. Czas, bomby wodorowej i pierwszego telewizyjnego pilota. Z jednej stronny wzorcowa amerykańska rodzina, pokazana w krzywym zwierciadle w collagach Wojtka Tymickiego oraz buntownicza i nonkonformistyczna poezja pokolenia Beatników, proroków i szamanów pop-kultury i jazzu, w postaci zespołu 2nd Hand Beatnix: Lalin & Magura. Atrakcja wieczoru jest unikalny pokaz reklamówek telewizyjnych z lat 50-tych, które jak żadne inne medium pokazuja pozorna idyllę tej dekady. Do klasyki przeszły reklamy pasty do zębów Pepsodent, dezodorantu w kremie MUM czy Chevroleta.

 

2ND HAND BEATNIX: LALIN & MAGURA

 

Oto kolejna odsłona niekończacej się historii przesłania poetów pokolenia bitników lat 50-tych z USA. Proroków i szamanów pop-kultury i jazzu, którzy jako pierwsi wskazali drogę wyjscia z pułapki cywilizacji i konsumpcji, drogę ku duchowemu spełnieniu. To oni zainspirowali Boba Dylana i The Beatles, The Clash i resztę, sami chłonac inspiracje ze Wschodu: Zen, Tantra i Sufi. W Polsce sa znani marginalnie, zasługuja więc na reflux ! Nowy i beznadziejnie błyskotliwy elektro-duet 2Hand Bitnix prezentuje tę szacowna klasykę, odwołujac się jednoczesnie do bogatej tradycji duetów elektronicznych XX w.

 

Maciej Magura Góralski (ex- Kryzys, Baakszysz, DJ starej RDST i Jazzradio, orientalista z Muzeum Azji i Pacyfiku) po raz pierwszy sięgnał po Beat-poezje w zespole "zemsta Bitników" w 2002 (z pianista Zbyszkiem Lowżyłem, Viki Nowikowem i czeskim mistrzem fletu Zen Shakuchaczi - Sensei Vlastislavem Matouszkiem), tłumaczył również wiersze Ginsberga do Fluidu i wspominał buddyjskie spotkania z Allenem w Warszawie (1986, 1993).

 

Muzyka w konwencji nowoczesnego minimal beat groove, została stworzona, zaaranżowana i wyprodukowana przez Andrzeja Lalina Kasprzyka. Bazuje ona głównie na dzwiękach wydobytych przez Magurę z syberyjskiego bębna szamańskiego Tuur, muszli tybetanskiej oraz buddyjskich dzwonków i gongów.

 

ALEK WASILEWSKI - szorty

 

Jak dotad zajmowałem się przede wszystkim animacja internetowa. Moje animacje zyskały w internecie pewne uznanie, kilka milionów obejrzeń i rozpoznawalnosć wystarczajaca do kopiowania przez liczne popularne portale, publikujace materiały bez wiedzy i zgody autora.

 

Poza ekranami monitorów, animacje dotarły na festiwale, pokazy, programy telewizyjne, galerie lub koncerty w miejscach porozrzucanych po całym swiecie ? Polska, Niemcy, Hiszpania, Wlk. Brytania, Hong Kong, Brazylia, Australia, czy Massachusetts i Kalifornia, USA.

 

W Polsce odwiedziły one TVP1 i Kino Polska.

 

Mimo pewnej wstrzemięzliwosci w uczęszczaniu na krajowe festiwale, moje krótkie filmy zdobyły główne nagrody na Flesztivalu 2003 i Flesztivalu 2005. Pokazały się również na łódzkiej Reanimacji 2005, Oskariadzie, OFAFA i kilku innych rodzimych imprezach. Bardziej interesujace jak dotad były jednak pokazy i wyróżnienia na festiwalach międzynarodowych, w tym nagroda za Najlepsza Animację Sieciowa na Bradford Animation Festival w Wlk. Brytanii.

 

Poza animacja, zajmuję się również fotografia i komiksem.


ostatnia zmiana: 2007-04-24
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności