9 marca, godz. 18.00 (piątek) – filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Gościem wieczoru będzie reżyser Krzysztof Wierzbicki, wieloletni współpracownik Kieślowskiego (w latach 70-tych był m.in. jego asystentem i pełnił funkcję drugiego reżysera). Zrealizował również film o K. Kieślowskim: I’m so-so.
Podczas wieczoru pokazane zostaną filmy dokumentalne: Fabryka (1970); 17’, Szpital (1976), 20’; Z punktu widzenia nocnego portiera (1977), 15’30’; Gadające głowy (1980), 14’.
Spotkanie poprowadzi reżyser Andrzej Sapija. WSTĘP WOLNY.
Od października 2006 Dom Spotkań z Historią prowadzi bezpłatne pokazy filmowe oraz spotkania z wybitnymi reżyserami i ich współpracownikami w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU. Prezentujemy najlepsze polskie filmy dokumentalne z różnych okresów PRL-u. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi - m.in. Kazimierzem Karabaszem, Markiem Piwowskim, Jerzym Hoffmanem - widzowie mogą poznać klasyczne dzieła polskiej szkoły dokumentu i fascynującą pracę dokumentalistów.
Pomysłodawcami cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU są Andrzej Sapija i Maciej Drygas – reżyserzy, dokumentaliści i wykładowcy w Laboratorium Reportażu UW.
****
Kolejne spotkanie w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU
23 marca, godz. 18.00 (piątek) – filmy Władysława Ślesickiego, cenionego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych, znanego m.in. jako tworca W pustyni i w puszczy. W programie dokumenty: Płyną tratwy (1962), 19’; Zanim spadną liście (1964), 28’, Wśród ludzi (1960 ), 13’; Rodzina człowiecza (1966), 24’.
Filmy KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO
oraz spotkanie z reżyserem Krzysztofem Wierzbickim, współpracownikiem K.Kieślowskiego
9 MARCA, godz. 18.00 (piątek)
w CYKLU KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU
Dyskusyjny Klub Filmowy Domu Spotkań z Historią
ul. Karowa 20 w Warszawie
Krzysztof Kieślowski, światowej sławy reżyser; karierę rozpoczął od krótkich filmów dokumentalnych.
Fabryka (1970), 17’. Przygnębiający obraz funkcjonowania przedsiębiorstwa w realiach gospodarki socjalistycznej – fabryki traktorów w Ursusie. Sceny z narady w przeplatają się z obrazami pracy w fabryce. Nagrody: 1971 - OFFK Kraków, nagroda „Głosu Robotniczego” dla filmu najbardziej zaangażowanego we współczesną tematykę społeczną.
Szpital (1976), 20’. 24-godzinny dyżur chirurgów-ortopedów w jednym z warszawskich szpitali. Lekarze borykają się z niedostatkami czasów PRL - brakiem podstawowych narzędzi i środków opatrunkowych. Warunki pracy są ekstremalnie trudne. W pamięć zapada scena, gdy podczas operacji łamie się młotek chirurgiczny. Nagrody: 1977 - 16. MFFK Kraków, Grand Prix „Złoty Smok”; Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP „Syrenka Warszawska”.
Z punktu widzenia nocnego portiera (1977), 17’. Portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny w pracy i poza nią, który uważał, że wszyscy ludzie powinni być poddani kontroli. Reżyser długo szukał osoby, której poglądy tak wyraźnie oddawały duszną atmosferę tamtych czasów. Nagrody: 1979 - Grand Prix „Złoty Lajkonik” na OFFK Kraków; 1979 - nagroda jury FIPRESCI na MFFK Kraków; 1979 - Wyróżnienie na MFFKID Lille, Francja; 1979 - Srebrna Sestercja na MFFD Nyon (Szwajcaria).
Gadające głowy (1980), 14’. Portret społeczeństwa polskiego na przełomie dekad. Reżyser przeprowadził swoistą sondę społeczną. Pytania, które zadał bohaterom wydają się banalne: kim jesteś? O czym marzysz? Co jest dla ciebie najważniejsze w życiu? Kieślowski wybrał 44 osoby i każdej poświęcił jedno ujęcie. Na ekranie pojawiają się kolejno „gadające głowy”, a w prawym dolnym rogu rok urodzenia. Obserwujemy, jak się zmieniają pragnienia ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Nagrody: 1981 - MFF, Oberhausen, Wyróżnienie Honorowe.
Wieczór prowadzi dokumentalista i reżyser Andrzej Sapija.
WSTĘP WOLNY
***
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – działa w Domu Spotkań z Historią w ramach działu Medioteka. Organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania oraz prowadzi prace związane ze statutową działalnością Domu Spotkań z Historią. Zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej (m.in. wystawy Oblicza totalitaryzmu, która w 2007 r. będzie prezentowana w Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie). Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych.
Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzow. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego.
***
Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.