Wydział MEiL jest najstarszą i największą instytucją edukacyjną w Polsce oferującą wyższe wykształcenie z zakresu lotnictwa, energetyki i robotyki. Jego początki sięgają roku 1926.
Wydział składa się z dwóch Instytutów: Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej (ITLiMS) oraz Instytutu Techniki Cieplnej (ITC). Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, założony w 1975 roku, przejął rolę dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Zakres jego działalności naukowej i badawczej obejmuje aerodynamikę, systemy lotnicze, mechanikę, projektowanie maszyn, budowę i eksploatację samolotów i śmigłowców, teorię maszyn i robotów, problemy wytrzymałości materiałów i konstrukcji, a także biomechanikę, zagadnienia bezpieczeństwa maszyn i urządzeń oraz inne pokrewne dziedziny.
Siedem katedr związanych z termodynamiką i energetyką oraz jeden zakład Polskiej Akademii Nauk utworzyło w 1961 roku Instytut Techniki Cieplnej. Do najważniejszych kierunków jego działalności naukowo-badawczej należą m.in. chłodnictwo i klimatyzacja, gospodarka energetyczna, inżynieria jądrowa, badania procesów spalania i wybuchów, wymiana ciepła, źródła i przetwarzanie energii oraz fizyka plazmy.
Wydział MEiL oferuje wszechstronne i nowoczesne wykształcenie techniczne, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystywaniem technik komputerowych. Prowadzi studia stacjonarne (dzienne), oraz niestacjonarne (zaoczne), a także stacjonarne z wykładowym językiem angielskim. Studia inżynierskie trwają 7 semestrów. Studia magisterskie trwają 3 semestry na studiach stacjonarnych oraz 4 semestry na studiach niestacjonarnych.
Istnieje również możliwość uzyskania w trakcie studiów certyfikatów w zakresie eksploatacji: urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, urządzeń, instalacji i sieci cieplnych, urządzeń, instalacji i sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, certyfikatów specjalistycznych w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz certyfikatów z grafiki inżynierskiej, takich jak Design Applications Using NX5, Drafting Essentials NX5, Mechanical Free Form Modelling NX5.
Na studiach stacjonarnych (dziennych) oferowane są następujące kierunki kształcenia: Mechanika i Budowa Maszyn, Lotnictwo i Kosmonautyka, Automatyka i Robotyka, Energetyka Cieplna.
Na studiach niestacjonarnych (zaocznych) prowadzony jest kierunek Mechanika i Budowa Maszyn ze specjalnościami dyplomowania: Lotnictwo, Komputerowe Metody Projektowania, Robotyka, Energetyka Cieplna.
Przyjęcie na studia pierwszego stopnia (inżynierskie) odbywa się na podstawie konkursu świadectw maturalnych. O przyjęcie na studia drugiego stopnia (magisterskie) mogą się ubiegać absolwenci szkół wyższych z dyplomami I stopnia (dyplom inżynierski) uzyskanymi na kierunkach Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka, Lotnictwo, Energetyka, Inżynieria Środowiska oraz na kierunkach pokrewnych.
Studia przygotowują do pracy we współczesnym przemyśle w kraju i zagranicą. W czasie nauki studenci zapoznają się z nowoczesnymi metodami pracy inżynierskiej, wykorzystując komputerowe programy wspomagające w zakresie zarówno projektowania, jak też eksploatacji różnorodnych urządzeń. Wydział oferuje także bezpłatne studia pierwszego i drugiego stopnia w języku angielskim na kierunkach: Power Engineering (studia I stopnia), Aerospace Engineering (studia I oraz II stopnia) oraz Robotics (studia II stopnia).