Spektakl śmieszny, jak śmieszne bywają absurd i groteska życia, ale i poważny, jak poważne są zmagania wrażliwych ludzi z niewrażliwym światem.
Uzależniony od alkoholu Intelektualista Wieniczka jedzie pociągiem z Moskwy do ukochanej i dziecka do oddalonych o 125 km Pietuszek - utopijnego miejsca idealnego. Od tygodnia jest bezrobotny z powodu nadużywania alkoholu i publikacji statystyk ukazujących ilość spożywanych przez pracowników trunków.
Wieniczka, ostatnie pieniądze wydawszy na alkohol, w pociągu wygłasza monologi o filozofii, historii, kulturze i polityce; rozmawia, śpiewa i raczy się trunkami z towarzyszami podróży…
Jedno z najważniejszych dzieł Wieniedikta Jerofiejewa - pozornie chaotyczny zapis myśli, spostrzeżeń, skojarzeń, delirycznych cierpień na kacu i fantastycznych wizji po pijanemu - jest poruszającą zabawną i przygnębiającą przypowieścią o ludzkim losie. Wieniczka pije i wyklina wszystko i wszystkich: odrzuca, neguje, ignoruje, nie przyjmuje, nie akceptuje, nie dostosowuje się… nadal jednak marzy – o szczęściu, lepszym życiu, o miłości, zwyczajności…
Alkoholizm jest chorobą, ale jest też jedynym znanym Wieni, dostępnym i zgodnym z prawem sposobem na rozpaczliwy - z góry skazany na niepowodzenie - bunt przeciwko brutalnej realności świata…
Spektakl przygotowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.
Teatr Polski, Warszawa, ul. Karasia 2
4 oraz 18 i 19 stycznia o 19.00
bilety: 33 zł – www.ticket-art.pl