Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, Instytut Węgierski, NKA, Ministerstwo Kultury w Budapeszcie, Orkesztika Foundation i Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Mokotów zapraszają na występ gościnny Ildikó Mándy Company z Budapesztu w przedstawieniu pt.: "Thanatophobia" /horror śmierci/.
Występy są zorganizowane w ramach dwóch programów koordynowanych przez Annę Piotrowską: "kierunek.Budapeszt_Warszawa.taniec" i "eferte_3.Laboratorium Choreografii / 2006".
"Nie ma żadnych złudzeń, co do kwestii śmierci, ale czasem zastanawiam się jaki kształt ona przybierze. Mam wrażenie, że szybka śmierc jest dobra. Jednakże najczęściej zdarza mi się myśleć o powolnej śmierci, w której procesie znajdzie się czas na to, by spojrzeć w przeszłość ten ostatni raz za życia. Ale czy będziemy mieli siłę, by śmiać się w takim momencie? " /Luis Bunuel/
tancerze: Ildikó Bodor, Gabriella Máthé, Zsófia Nemes, Béla Stubnya
światło: Ferenc Payer
kostiumy: Kriszta Csaba
make-up: Júlia Nemeskéri
zdjęcia i z-ca reżysera: Gábor Dusa
scenografia, choreografia i reżyseria: Ildikó Mándy
Ildikó Mándy - choreograf, reżyser, nauczyciel tańca i tancerka. Pracuje nad kreacją okrutnego dokładnego sposobu reprezentowania zachowań międzyludzkich. Jej styl to techniczny dźwiękiem podczas emocjonalnego nakręcenia. Do jej wszechstronnej kariery zaliczyć można także aktorstwo, taniec i choreografię. Mándy rozpoczęła trening od gimnastyki i następnie wstąpiła do szkoły mimu I tańca. Zakończyła swój trening taneczny contact improwizacją i szkoliła się u wielu istotnych postaci "nowej sceny tańca" Steve Paxton i Marka Tompkins. Prowadzi eksperymentalne warsztaty zarówno na Węgrzech jaki poza granicami, jako nauczyciel tańca współczesnego i contact improwizacji w Hungarian Dance Academy, Mándy bada naturę ciała i tańca, relację uporządkowanych ruchów, improwizacji i fizycznego ryzyka w przestrzeni i czasie. Jej debiut choregoraficzny "Blue Monday" został zrealizowany dla Artus Theatre, choreografia została póżniej nagrodzona nagrodą "The Best Alternative Performance" przez krytyków tańca z Budapesztu. Współpracuje od dłuższego czasu z Central-Europe Dance Theatre i Duna Art Ensemble i realizuje choreografie dla Budapest Dance Theatre i One More Movement Theatre. Pracowała również z teatrami poza granicami Węgier jako tancerka i choreograf i jako członek Artur Theatre. W 1999 r. założyła własną grupę Ildikó Mándy Company. Jej pierwsze przedstawienie teatralne dance-visual Pt.: "XYZ" otrzymało nagrodę "dla najlepszego twórcy" podczas II Festiwalu Sztuki Współczesnej w Veszprém. W 2003 r. została uznana przez węgierski rząd nagrodą Harangozó Gyula za całokształt pracy artystycznej jako choreograf i tancerka. Jej prace mogą być scharakteryzowane jako okrutną, dokładną reprezentacja relacji ludzkich i ich emocji; od zawsze interesuje ją łączenie współczesnych technicznych osiągnięć z procesem twórczym.
Scena Klubu DGW
Al. Niepodległości 141
Warszawa /metro Racławicka/
wstęp wolny