Spektakl zatytułowany ‘Cuda Miłości” wypełnia poezja Jana Andrzeja Morsztyna, której towarzyszy taniec i muzyka francuskiego baroku.
Z wielu wierszy barokowego poety wybraliśmy zaledwie garstkę, która układa się
w „historię miłosną”. Jej bohaterem jest Poeta – człowiek parający się pisarstwem „zawodowo” ale jednocześnie idealista i marzyciel. Poszukuje wokół siebie dowodów istnienia bytów idealnych więc zwraca się do kobiet, jako istot mogących - w jego mniemaniu - uchodzić za idealne. Chce, aby pomogły mu w urzeczywistnieniu jego marzeń. Pragnienia poety nie znajdują odzwierciedlenia w realnym świecie o czym przekonuje się podczas kolejnych przygód z kobietami. Mimo to, nie zmienia on stosunku do samej „idei”
i żywi nadzieję na spotkanie idealnej kobiety i przeżycie idealnej miłości. Dążąc do ucieleśnienia własnych marzeń jedynie w poezji znajduje ujście dla swych emocji. Ona jako jedyna bowiem odzwierciedla „stan jego duszy”.
Opowiedziana przez nas historia nie jest tu najważniejsza. Chcieliśmy ukazać piękno wierszy J.A. Morsztyna tworząc z nich opowieść i ilustrując ją barokową muzyką i tańcem, aby słowa pisane dawno, dla innych uszu, mogły ożyć i dzisiaj .
Za połączeniem muzyki, tańca i poezji przemawia podobieństwo stylów i tradycji, bowiem czym lepiej oddać dworską kulturę niż „ poezją światowych rozkoszy”. Onegdaj muzyka i taniec odgrywały ogromną rolę w życiu towarzyskim epoki baroku, dlatego też przedstawienie charakterystycznego instrumentarium (klawesyn, dawne skrzypce) oraz finezji kroków tanecznych daje pełniejszy obraz epoki. Związki J.A. Morsztyna z Francją i jej kulturą, które znalazły oddźwięk w jego twórczości pozwoliły nam połączyć jego poezję z muzyką francuską.
Muzyka: J.B. Lully, A. Corelli, M. Marais, A. Campra, M. Corette,Choreografia w większości pochodzi z traktatu: R.A. Feuillet: Recueill de danse 1704
Wykonawcy:
Marek Bartkowicz – Poeta
Tańczą:
Katarzyna Mazur – Podmiot Liryczny
Sylwia Majewska
Arkadiusz Piekarski
Grają:
Zespół Muzyki Dawnej „Mercurius” :
Małgorzata Feldgebel – skrzypce
Mirosław Feldgebel – klawesyn, harfa
Paweł Iwaszkiewicz – flety
Serdecznie zapraszamy
Sala Uczt Muzeum-Pałacu w Wilanowie
bilety w cenie 15 zł, rezerwacja w kasach Pałacu