25 listopada 2006 (sobota)

Festiwal Etniczne Inspiracje 2006

Festiwal „Etniczne Inspiracje – Wspólnota w Kulturze 2006” organizowany przez Dom Kultury „Rakowiec” odbędzie się w tym roku w dniach 21-25 listopada.

Wyrosły 6 lat temu  z Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych  Wspólnota w Kulturze, Interdyscyplinarny Festiwal Etniczne Inspiracje to spotkania i prezentacje najciekawszych dokonań muzycznych powstałych w ostatnim sezonie artystycznym w sferze szeroko pojętego nurtu world music, cieszącego się w Polsce, jak i na całym świecie coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Festiwal jest zarówno spotkaniem młodych artystów zafascynowanych i poszukujących inspiracji w kulturach  różnych narodów, jak i  odkrywaniem na nowo własnych kulturowych korzeni.

 

Festiwal ETNICZNE INSPIRACJE to święto muzyki, śpiewu, spektakli muzycznych, tańca, instalacji oraz filmu. W tym roku gwiazdą festiwalu i wydarzeniem w stolicy, będzie koncert zespołu MOTION TRIO, który zagra u nas w trakcie swojego europejskiego tournee. Zespół jest ewenementem na światowym rynku muzycznym, a ich koncerty to muzyczne spektakle odmieniające nasze wyobrażenie o instrumencie jakim jest akordeon i jego możliwościach. Motion Trio – zespół akordeonistów założony w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza ma na koncie występy ze czołowymi muzykami, takimi jak Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak. Są laureatami Grand Prix 4 Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. Tomasz Jakub Handzlik napisał o nich w Gazecie Wyborczej: "Jeśli kochasz Bacha, ale fascynuje cię także muzyka Coltrane'a, zachwycasz się folklorem, rockiem, awangardą - musisz posłuchać Motion Trio. Posłuchać i pokochać. Bo to wielki muzyczny fenomen (...) Muzycy Motion Trio nie ukrywają źródeł swych inspiracji. Mówią, że w podobnym stopniu pasjonuje ich heavy metal, co jazz i muzyka współczesna.”

 

Tegoroczny festiwal zainaugurujemy 21 listopada o godz..17.00 w sali Domu Kultury „Rakowiec” przy ul. Wiślickiej 8  panelem dyskusyjnym: CZY ŚWIAT JEST ZAINTERESOWANY  POLSKĄ KULTURĄ ETNICZNĄ? zainicjowanym i moderowanym przez założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa – Macieja Szajkowskiego.

 

Udział w panelu zapowiedzieli:

     Maria BALISZEWSKA - Radiowe Centrum Kultury Ludowej

     Magdalena MICH - rzecznik prasowy Instytutu A. Mickiewicza

     Aneta PRYMAKA - dziennikarka niezależna

     Bogdan BRACHA - lider zespołu Orkiestra Pod Wezwaniem św. Mikołaja

     Jerzy  BAWOŁ - zespół KROKE

     Max CEGIELSKI – pisarz, publicysta, dziennikarz TVP Kultura

     Kazimierz  DŁUGOSZ – publicysta, animator kultury, prorektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroyca w Warszawie

     Tomasz JANAS - polonista, dziennikarz  Czas Kultury, Gazeta Wyborcza

     Włodzimierz  KLESZCZ - producent muzyczny, dziennikarz Polskie Radio

     Krzysztof KUBAŃSKI - producent, promotor, menager kultury  Agencja Fiesta Music

     Maciej RYCHŁY - teatrolog, publicysta, muzyk zespołu Kwartet Jorgi

     Weronika GROZDEW – KOŁACIŃSKA, etnomuzykolog, wykładowca KUL, członek PAN

     Jan OŁDAKOWSKI – przewodniczący sejmowej Kultury i Środków Przekazu

 

Na festiwalu Etniczne Inspiracje – Wspólnota w Kulturze 2006 oprócz wspomnianej gwiazdy festiwalu – MOTION TRIO - wystąpią m.in.:

 

We wtorek po panelu o godz. 19.00  koncert  ŹRÓDŁA  z udziałem Grzegorza Tomaszewskiego wirtuoza  gry na cytrze i Michała Kulentego saksofonisty i flecisty. To próba, jak mówią artyści, wydobycia z zapomnienia cytry i przywrócenie tego instrumentu  muzyce - nie tylko ludowej czy folkowej, ale muzyce w ogóle. Pierwszy wieczór  koncertowy  dopełni  koncert ludowej muzyki łemkowskiej w wykonaniu Wokalnego Zespołu Kameralnego „CANZONA” działającego pod patronatem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

 

Środowy wieczór 22 listopada oddajemy we władania muzyce orientalnej .Grupa SOOMOOD  czerpie inspiracje z wielu kultur i stylów muzycznych, tworząc przy tym swój niepowtarzalny nastrój. Pochodząca z Jemenu RASM AL MASHAN, wokalistka o niezwykłym, intrygującym głosie oraz osobowości, wprowadza do zespołu elementy orientalnej arabskiej muzyki. LAUTARI zaprezentuje muzykę z najnowszej płyty  „AZARAN” zrodzonej z fascynacji  muzyką kręgu bizantyjskiego Zespół zaprasza w mityczną podróż, przywołując historię odwiecznego poszukiwania  wolności, szczęścia i piękna.

 

Tęsknoty, sentymenty, nastroje - to przewodnie tematy czwartkowego koncertu (23 listopada), który mamy nadzieję wywoła wzruszenie, łezkę nostalgii za światem żyjącym już tylko w pieśniach. Zapraszamy na koncert Urszuli Makosz z zespołem NAKHES  prezentującym  tradycyjne jak i popularne pieśni oraz piosenki żydowskie, śpiewane w jidysz, w języku hebrajskim i polskim. W drugiej części wieczoru zapraszamy na spektakl  muzyczno-poetyckiego Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO z programem utworów poetyckich, prozatorskich i muzycznych najwybitniejszego  dziś twórcy i artysty  muzyki cygańskiej Edwarda Dębickiego. Poeta, kompozytor, muzyk i twórca TERNO spotka się po koncercie z widzami.

 

W piątkowy wieczór 24 listopada, zapraszamy na koncert „Folk bez granic”. Złoży się na niego muzyka różnych grup narodowych i etnicznych, którą zainteresowały się i wzięły na swój artystyczny warsztat dwa zespoły: olsztyński BERKUT i szczecińska DIKANDA.

BERKUT czyli karpacki orzeł to formacji Ukraińców i Polaków, których połączyła wspólna pasja tworzenia muzyki inspirowanej folklorem ukraińskim. Repertuar zespołu stanowią głównie własne kompozycje oparte na elementach ukraińskiego folkloru regionów Bukowiny i Karpat. DIKANDA to znany w Europie polski zespół folkowy. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą orientu, folklorem macedońskim i cygańskim. Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

 

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będzie pokaz filmów o tematyce folkowej i spotkania z ich autorami, przygotowanych, i wybranych przez  Wilczyna Warszyca. Proponujemy dyskusję i rozmowę po filmach:

     Michała Sieciecha  pokazujących  ludzi zafascynowanych  wczesnośredniowieczną kulturą Słowian  na ile jest możliwy  powrót  do etyki  i klimatów  przodków .

      Rafała Merskiego „Jare Święto” i Radomira  „Kupała 2005”  (22 .11 o godz. 17.30) 

     Włodzimierza Kleszcza  „Classic Polo” w reżyserii Grzegorza Siedleckiego

i „Nadwysokości”  w reżyserii Tadeusza Pałka (23 .11 godz.17.30)

     Współczesny folklor miejski  to odmiana  folku  spychana  na  margines  szeroko rozumianej  kultury „folk”, którą prześledzić będziemy mogli w dokumencie  Roberta Cywińskiego „JUREK” podczas projekcji (24 .11 o godz. 17.30)

     Celtowie i Słowianie - pamięć lokalnych tradycji to wieczór filmowy, podczas którego  zaprezentujemy  film Kuby Pietrzaka   „Felpeyu” o kapeli folkowej  z asturyjskiej autonomicznej hiszpańskiej krainy i film Anny K i Krzysztofa A „Slęza – mówiąca góra” o krainie Śląska, gdzie krzyżowały się  kultury słowiańska, celtycka i germańska. (25.11. godz.17.30)

 

Koncerty, projekcje filmowe, wystawy i spotkania odbywają się jak zawsze w Domu Kultury Rakowiec przy ulicy Wiślickiej 8 w Warszawie. Koncerty odbywają się o godzinie 18.

 

Więcej informacji na www.etniczneinspiracje.art.pl  

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Koncerty poprowadzą Maciej Szajkowski – założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Włodzimierz Kleszcz, dziennikarz muzyczny.

 

Organizatorzy: Ośrodek Kultury Ochoty, Dom Kultury „Rakowiec”

 

Partnerzy: Hotel TINA, P.P.U. „OTO” Tomasz Ostrowski

  


ostatnia zmiana: 2006-11-02
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności