01 listopada 2006 (środa)

Marzec 68. Pożegnania i powroty. Warsztaty dokumentalne

Eksplikacja projektu polsko-izraelskich warsztatów dokumentalnych w ramach Sezonu Polskiego w Izraelu.

2.    Idea projektu:

Akty zbiorowego antysemityzmu inicjowane i organizowane w Polsce w marcu 1968 roku przez aparat komunistycznego państwa i późniejsza emigracja wielu tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego stanowią do dziś jedno z najpoważniejszych obciążeń dla relacji polsko-żydowskich. W Polsce Ludowej, jak wiadomo, były tematem tabu. Od 1989 roku są przedmiotem systematycznych badań historyków próbujących uporządkować fakty i ustalić ich możliwie spójną, i obiektywną interpretację. To jednak nie wystarczy. Istnieje przecież ogromna sfera skumulowanych przez lata emocji, które domagają się ekspresji w innej formie, niż suche opracowania historyków.

Niniejszy projekt dotyczy właśnie tej bolesnej sfery prywatnej pamięci i emocji. Jego główną ideą jest wyłonienie kilkunastoosobowej grupy polskich i izraelskich studentów z kierunków humanistycznych, którzy przez rok pracowaliby razem zbierając materiały archiwalne i docierając do świadków ówczesnych wydarzeń. Przedmiotem poszukiwań byłyby m. in. amatorskie filmy i fotografie dokumentujące najbardziej dramatyczne momenty (np. rozstania na Dworcu Gdańskim w Warszawie), korespondencja pomiędzy parami przyjaciół, Polaków i Żydów, kontynuowana od 1968 do dziś, a także raporty polskiej służby bezpieczeństwa, która w ramach tzw. działań perlustracyjnych regularnie monitorowała korespondencję listowną pomiędzy Polską i Izraelem.

Zgromadzone przez studentów materiały staną się inspiracją do powstania autorskich prac w obrębie szeroko rozumianej sztuki faktu: od reportażu, opowiadania do dokumentu radiowego, fotograficznego czy zapisu video.

Najciekawsze materiały zostaną również wykorzystane do realizacji filmu dokumentalnego w reżyserii Macieja Drygasa, poświęconego losom Polaków i Żydów, których przyjaźni nie zniszczyła rozszalała historia.

 

3.    Cel projektu:

Projekt obejmuje organizację cyklu warsztatów dziennikarsko-archiwalnych prowadzonych przez filmowców, pisarzy, historyków, a także dziennikarzy i fotografików z Polski i Izraela z udziałem studentów z obu krajów. Warsztaty będą odbywały się w Polsce i Izraelu we współpracy z uczelniami wyższymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Jerozolimie i Tel Aviwie. Zrealizowane przez studentów prace, które zostaną zaprezentowane podczas Sezonu Polskiego w Izraelu mają przybliżyć opinii publicznej tę trudną problematykę, wnieść nowe informacje do dyskusji historycznej, ale przede wszystkim zaangażować uczestniczącą w ich powstawaniu młodzież w kwestię polsko-żydowskiego dialogu. Zgromadzone materiały stworzą archiwum projektu, które po jego zakończeniu zostanie przekazane w depozyt Ośrodkowi Karta w Warszawie.

 

4.    Organizatorzy:

Organizatorami projektu są Instytut Adama Mickiewicza i Against Gravity. Projekt stanowi integralną część oficjalnego programu Sezonu Polskiego w Izraelu. Autorami projektu są Maciej Drygas i Mateusz Werner. Koordynatorem organizacji warsztatów w Izraelu jest Viola Wein. Producentem wykonawczym warsztatów jest Artur Liebhart (Against Gravity).

 

5.    Terminy:

Przygotowania – sierpień-listopad 2006

Cykl warsztatów – grudzień 2006 – grudzień 2007

Produkcja filmu – sierpień 2006 – marzec 2008

 

Informacje praktyczne

 

Selekcja kandydatów.

1.    Prosimy do 1 listopada 2006 o napisanie swojego życiorysu w jęz. angielskim z uzasadnieniem swojej chęci wzięcia udziału w Warsztatach i przesłania go na adres

 e-mailowy: workshops@docreview.pl

2.    Selekcja zostanie zakończona 6 listopada b.r Wybrani kandydaci zostaną powiadomieni drogą emailową i telefoniczną. Możliwe są spotkania z kandydatami.

3.    UWAGA ! Pierwsze warsztaty odbędą się w Polsce w pierwszej połowie grudnia i trwać będą 4 dni. Termin następnych Warsztatów, które odbędą się w Izraelu- marzec lub kwiecień. Termin do ustalenia z uczestnikami.

4.    Językiem komunikacji w czasie Spotkań- Warsztatów w Polsce i Izraelu jest język angielski.  Język prac uczestników Warsztatów jest dowolny.

Organizatorzy:

Organizatorem projektu są Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. Partnerami projektu są Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie i Uniwersytet w Tel a Viv. Producentem warsztatów w imieniu Instytutu Adama Mickiewicza jest  Against Gravity. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres: Artur Liebhart - aliebhart@docreview.pl

 

 


ostatnia zmiana: 2006-10-19
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:00
Svaneborg Kardyb
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:30
Saagara
20 listopada 2024 (środa), godz. 13:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 20.11 | TRENING
20 listopada 2024 (środa), godz. 17:30
KONCERTY PRZY ŚWIECACH | JAGODA SOKOŁOWSKA O''DONOVAN
Polityka Prywatności