W dniach od 14 do 28 października, na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odbędzie się pierwsza edycja wystawy prezentującej współczesny dorobek polskiego wzornictwa przemysłowego DESIGN.PL2006.
Ekspozycja odbywa się pod hasłem “Wzornictwo jakie mamy, wzornictwo jakiego potrzebujemy”.
Czas wystawy nie jest przypadkowy. Zbiega się ona z organizowaną w stolicy konferencją CUMULUS, skupiającą ponad osiemdziesiąt najważniejszych uczelni projektowych z całego świata. Jest to okazja, aby dokonać przeglądu polskiego designu i skonfrontować go z osiągnięciami innych krajów. Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli na rozpoczęcie dyskusji nad problemi i wyzwaniami przed jakimi stoi polskie wzornictwo.
Szerszej publiczności design kojarzy się z ekskluzywnymi i limitowanymi seriami produktów, z którymi przeciętny Kowalski styka się rzadko, albo i wcale. Tymczasem problem wzornictwa to problem jakości i estetyki naszego codziennego życia. Wystawa DESIGN.PL ma nam to uświadomić. Prezentowane na niej eksponaty w przeważającej części należą do grupy tzw. hard design. Są to na przykład samoloty, wagony kolejki podmiejskiej, autobusy, tramwaje, traktory, ale też artykuły wykończeniowe, sprzęt biurowy i AGD, meble, szkło i ceramika. Ładne, nowoczesne, a przede wszystkim wygodne – świadczą o tym, że jeśli chodzi o wzornictwo przemysłowe nie mamy się czego wstydzić. Te walory naszych produktów coraz częściej dostrzeżone zostają zagranicą. Wśród wystawionych przedmiotów znajdą się prawdziwe hity eksportowe: polskie meble, jachty czy szybowce.
Polskie wzornictwo rozwija się prężnie i ma przed sobą dużą przyszłość. Świadczy o tym towarzysząca wystawie ekspozycja prac studentów wydziałów wzornictwa z całej Polski. Jej motywem przewodnim jest zmaganie się z wyzwaniami, jakie niesie współczesna cywilizacja. Znajdziemy tu więc systemy informacji miejskiej, projekty urządzeń zaprojektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych, bezpieczne i inteligentne zabawki dla dzieci oraz wygodne i ekologiczne opakowania. Wreszcie zwiedzający wystawę będą mogli zaznajomić się z organizacyjnym zapleczem polskiego wzornictwa.
Swoją działalność przedstawią grupy projektowe działające na terenie całego kraju, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej i pisma związane z promocją designu w Polsce: 2+3D, A4, Architektura, Dobre Wnętrze, Łazienka, MeblePlus.
Organizatorami wystawy są Fundacja Pro-design.pl, Instytut Adama Mickiewicza, warszawska ASP oraz Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych. Patronat nad wystawą objęły Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Kultury.
Źródło: independent.pl