Do 17 września 2006 roku w gmachu Muzeum Narodowego (Al. Jerozolimskie 3) w Warszawie prezentowana jest wystawa Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Celem wystawy, organizowanej w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, jest prezentacja wybranych kolekcjonerów polskich z końca XIX i 1 połowy XX wieku, których zbiory wzbogaciły zasoby Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedstawione zostaną sylwetki Cypriana Lachnickiego, Leopolda Méyeta, Dominika Witke-Jeżewskiego, Seweryna Smolikowskiego, Wiktora Gomulickiego, Władysława Alojzego Strzembosza, Kazimierza Woźnickiego, Leopolda Wellisza i Stefana Dembińskiego.
Zaprezentowani na wystawie kolekcjonerzy to indywidualności o szerokich horyzontach. Pochodzili z różnych środowisk – ziemiańskich, z zasymilowanych żydowskich, z rodzin przemysłowców. Byli wykształceni, uprawiali różne zawody – byli prawnikami, rolnikami, bankowcami, filozofami, literatami, poetami, bibliotekarzami, matematykami, dyplomatami, oficerami wojska polskiego. Byli wielkimi społecznikami – pracowali na rzecz licznych organizacji społecznych i charytatywnych, a przede wszystkim instytucji wspierających sztukę polską. Ich działalność, przypadająca na drugą połowę XIX i pierwszą połowę XX wieku, ściśle wiązała się z historią kraju. Niektórzy żyli w Warszawie pod zaborem rosyjskim, inni w Paryżu na emigracji. Mimo różnorodnych życiorysów łączyła ich jedna wspólna cecha, aby zgromadzone przez nich kolekcje służyły następnym pokoleniom i były udostępniane publiczności, a także stały się przedmiotem badań naukowych.
Godziny otwarcia:
wtorek, środa, piątek, sobota i niedziela 10.00-16.00
czwartek 10.00-18.00
w poniedziałek Muzeum jest nieczynne
Cena biletu na wszystkie wystawy czasowe:
normalny - 17 zł, ulgowy - 10 zł
Źródło: independent.pl