Od pięciu lat istnienia Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Prawa Człowieka w Filmie" realizuje cel upowszechniania wiedzy na temat praw i wolności człowieka, wykorzystując wysokiej klasy film dokumentalny.
Od samego początku festiwalu po projekcjach filmowych organizujemy dyskusje na najważniejsze tematy związane z ideą i funkcjonowaniem praw człowieka we współczesnym świecie.
Od czterech lat po każdej edycji międzynarodowego festiwalu „Prawa Człowieka w Filmie" w Warszawie rusza w Polskę festiwal objazdowy. Jego organizacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu lokalnych partnerów, wywodzących się przede wszystkim ze środowisk organizacji pozarządowych i akademickich.
W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego wielką rolę odgrywają organizacje pozarządowe (NGOs). W demokracji niezwykle istotna jest rola zwłaszcza tych organizacji pozarządowych, które patrzą władzy na ręce, monitorują poczynania władzy lokalnej i tej na najwyższych szczeblach państwa. Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog" (pies stróżujący).
Gra słów „watchdog" i „watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła nas do uzupełnienia nazwy naszego festiwalu.
Mamy przyjemność już dziś zaprosić na 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który odbędzie się w dniach 8-17 grudnia 2006 r. w Warszawie.
Tak jak w poprzednich latach nasza publiczność zobaczy najlepsze światowe filmy dokumentalne dotyczące praw człowieka.
Na najbliższym festiwalu odbędzie się po raz pierwszy konkurs. Film dokumentalny, zwłaszcza film poruszający problematykę praw człowieka, jest coraz lepiej przyjmowany przez publiczność na całym świecie. Wzrost liczby filmów tego rodzaju daje możliwość wyboru tych najlepszych.
Zapraszamy filmowców do zgłaszania swoich filmów na festiwal.
więcej: http://www.hfhrpol.waw.pl/festival
Źródło: independent.pl