W dniach 14-23 czerwca w warszawskim Centum Artystycznym M25 (ul. Mińska 25) odbędzie się wystawa sztuki pod nieco prowokacyjnym tytułem "Kobieta to nieudany mężczyzna".
Co to jest pleć? Co sprawia ze jesteśmy kobietami i mężczyznami? Czy jest to kwestia tylko biologiczna, czy tez psychologiczna, hormonalna czy może kulturowa. Żyjemy w czasach, w których ludzie z większą świadomością poszukują swojej tożsamości płciowej i, jeżeli czują taką potrzebę, przekraczają granice, które narzuciły panujące od wieków stereotypy. Dlatego też osoby orientacji homo bi czy też transseksualnej coraz bardziej zdecydowanie walczą o swoje miejsce w społeczeństwie. Coraz większą popularnością cieszą się studia gender badające płec kulturową i oczekiwania stawiane każdej z nich.
Nieco prowokacyjny tytuł wystawy "Kobieta to nieudany mężczyzna" zaczerpnęliśmy ze stwierdzenia Tomasza z Akwinu, że miarą człowieczeństwa jest męskość, więc kobieta jest nieudanym mężczyzną. Może to być stwierdzenie dosyć drażliwe szczególnie dla kobiet aktywnie działających zawodowo, jak też dla tych, które poświęcają się macierzyństwu. Niemniej do tej pory dyskryminacja kobiet jest zauważalna niemal wszędzie, a w kilku największych religiach świata, takich jak chrześcijaństwo, judaizm i islam panuje zdecydowany system patriarchalny, stawiający mężczyznę za wzór i nadający mu rolę przywódczą. W potwierdzeniu bądź zanegowaniu tej teorii istotnym czynnikiem jest kraj pochodzenia, kolor skóry, czy też warstwa społeczna.. W Europie Zachodniej na przykład kobiety stają się często bardziej męskie, a feminizm skupia coraz więcej zwolenników; w krajach azjatyckich jest większa akceptacja transseksualizmu, dającemu podstawy do istnienia traktowanej z szacunkiem trzeciej płci.
Można podejmować ten temat z różnych punktów widzenia, niemniej oczywiste jest, że wszystkie podejścia budzą duże emocje i sprawiają, że jest to zagadnienie niezmiennie fascynujące i nie poddające się końcowym definicjom. Nasza wystawa ma zaprezentować kilka wypowiedzi, co może sprowokować odbiorców do ponownego zrewidowania swoich poglądów, a może też poddać kilka nowych skłaniających do rozmyślań odpowiedzi, czego wszystkim życzymy.
Źródło: independent.pl