,,Budzimy merytoryczne sumienie” -powiedział podczas konferencji prasowej dr hab. prof. S. Ryszard Domański, Rektor Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie
W Centrum Konferencyjnym „Elektrim”, przy Chałubińskiego w Warszawie, odbyło się przedwczoraj spotkanie dla dziennikarzy, którego tematem przewodnim było:
„Poszukiwanie standardów dla europejskiej przestrzeni i edukacji w biznesie”.
Konferencja prasowa była dopełnieniem trzydniowej Konferencji programowej, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka Warszawie, dla międzynarodowego środowiska naukowców.
Celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami i próba wypracowania europejskich standardów nauczania w dziedzinie biznesu i ekonomii na poszczególnych poziomach kształcenia wyższego (licencjackim, magisterskim i doktoranckim). W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji edukacyjnych, także spoza Europy.
Wynikiem spotkania była refleksja nad wprowadzaniem w polskie systemy edukacyjne strategii lizbońskiej, czyli planu rozwoju przyjętego dla Unii Europejskiej przez Rade Europejską, której zadaniem jest uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż Stany Zjednoczone.
Strategia lizbońska opiera się przede wszystkim na założeniu, że gospodarka krajów europejskich wykorzysta do maksimum innowacyjność opartą na szeroko zakrojonych badaniach naukowych, zwłaszcza w nowoczesnych dziedzinach wiedzy, co ma stać się głównym motorem rozwoju edukacji.
Refleksja dotyczyła również zasad i sposobów realizacji deklaracji bolońskiej, której głównym założeniem jest budowanie edukacji Europejskiej, opartej o wspólne treści kształcenia, zintegrowane systemy studiów i badan naukowych.
Konferencja jest zapowiedzią cyklicznych spotkań poświeconych poszukiwaniom w europejskiej przestrzeni edukacyjnej.
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka zapowiada również interesujące wydarzenie – specjalną konferencję naukową, poświęconą 50. rocznicy Zjazdu Ekonomistów Polskich, którego pierwowzór w 1956 roku, był ważnym wydarzeniem zarówno w historycznym jak i politycznym aspekcie. Zapoczątkował czerwcowy wybuch protestów robotniczych w Poznaniu, stał się istotnym wyrazem sprzeciwu i poszukiwania nowej drogi zarówno w środowiskach ekonomicznych jak i politycznych.
Konferencja rocznicowa odbędzie się w dniu 8 czerwca, 2006, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie.