31 maja po raz kolejny europejska społeczna kampania antytytoniowa „HELP – dla życia bez tytoniu” będzie przeprowadzała pomiary tlenku węgla. Tym razem badania przeniosą się na Plac Zamkowy w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu.
Od połowy maja kampania HELP gościła na warszawskich uczelniach. W pierwszej kolejności badaniom poddawali się studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Dalszy ciąg kampanii planowany jest na środę, kiedy to wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie poddać się badaniu i uzyskać medyczną konsultację w sprawach związanych z tytoniem. Badania przeprowadzane będą przy pomocy tzw. smokolizera - urządzenia, które rejestrując wydychane z płuc powietrze pokazuje konkretny wynik obecności czadu we krwi.
Kampania skierowana jest głownie do osób młodych, dlatego organizatorzy liczą na duże zainteresowane ze strony młodzieży i studentów. Przebadać będą mogli się wszyscy zarówno nałogowi palacze, osoby niepalące, a także ci, którzy prawie całe życie przebywają w bliskiej obecności palących rodziców, małżonków czy znajomych.
Tlenek węgla, inaczej czad to gaz toksyczny – jeden z najbardziej niebezpiecznych składników dymu papierosowego. Jest obecny w dymie wdychanym przez palaczy. Powstaje podczas „zaciągania się” papierosem, cygarem lub fajką. W zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają palacze, także osoby niepalące wdychają tlenek węgla.
Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Co roku dzięki społecznym akcjom ulicznym i festynom organizowanym na terenie całego kraju, miliony Polaków rzuca palenie. W tym roku akcja odbywać się będzie pod hasłem „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”. Po Światowym Dniu Bez Tytoniu kampania planuje odwiedzenie innych miast Polski.