W piątek 28 kwietnia br. o godz. 12 w Muzeum Politechniki Warszawskiej (Warszawa, ul. Nowowiejska 24) zostanie otwarta wystawa pt. „Order Legii Honorowej w nauce i kulturze polskiej”.
Popularność ustanowionego przez Napoleona w 1802 roku Orderu szybko wyszła poza granice Francji i Europy. Jest to obecnie najbardziej rozpoznawalne odznaczenie na świecie. Francuzi utworzyli dla niego w Paryżu okazałe Muzeum Legii Honorowej, natomiast my na Politechnice Warszawskiej zdecydowaliśmy się zorganizować wystawę poświęconą historii Orderu i polskim naukowcom uhonorowanym tym zaszczytnym odznaczeniem. Ich lista jest bardzo długa.
- Dziś prawie zapomniany inż. Stanisław Janicki wraz z Ferdynandem Lesepsem zostali uhonorowani Orderem legii Honorowej przez cesarzową Eugenię podczas uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego w Port Saidzie w roku 1869. Podobnie Maria Skłodowska-Curie otrzymała Legię Honorową przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości (...) Prof. Ignacy Mościcki wykładowca Politechniki Lwowskiej, a także Politechniki Warszawskiej, uhonorowany przez Senat Uczelni dwukrotnie doktoratem honoris causa w roku 1925 i 1926 otrzymał Wielką Wstęgę Orderu Legii Honorowej piastując godność Prezydenta Rzeczypospolitej w roku 1928 – czytamy we wstępie do katalogu wystawy przygotowanym przez prof. Mirosława Nadera, przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Historii i Tradycji PW. Kawalerem Orderu legii Honorowej jest prof. Jerzy Woźnicki, rektor Politechniki w latach 1996-2002.
Na wystawie będą prezentowane eksponaty z okresów od Pierwszego Cesarstwa (1804 -1814) aż po czasy współczesne.
Kuratorem wystawy jest Zbigniew Dunin-Wilczyński, wybitny znawca historii Orderu Legii Honorowej. Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z jego prywatnych zbiorów.
Otwierana w najbliższy piątek wystawa będzie czynna do 31 czerwca 2006 roku.
Serdecznie zapraszam na jej otwarcie