Czeskie Centrum w Warszawie oraz Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowały wystawę pod nazwą: „Wielkanoc na Ziemi Cieszyńskiej“.
Wielkanoc to stare święto pierwszej wiosennej pełni nawiązujące, podobnie jak inne główne święta do dni przesilenia lub zrównania dnia z nocą. Święta te były ściśle powiązane z rozpoczęciem najbardziej podstawowych prac w gospodarstwie. O doniosłości okresu wielkanocnego świadczy także fakt, że zachowało się mnóstwo elementów starej przedfeudalnej ideologii pomimo wielkiego nacisku wywieranego przez chrześcijaństwo.
Obecnie Wielkanoc jest najważniejszym świętem Kościoła Chrześcijańskiego związanym z uczczeniem pamięci męki i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.
Tydzień Wielkanocny poprzedzał okres czterotygodniowego postu trwającego od Środy Popielcowej do pierwszego dnia świąt Wielkanocy. Z punktu widzenia wiary ludowej znaczenie mają przede wszystkim obyczaje i obrzędy przypadające na tygodnie postne.
W Śmiertną Niedzielę, która przypadała zwykle na przedostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w całym świecie słowiańskim rozpowszechniony był zwyczaj wynoszenia postaci Śmierci.
Niedziela Kwietna jest ostatnią niedzielą przed Wielkanocą. Istniał zwyczaj święcenia w tę niedzielę w kościele gałązek iwy.
Po Wielkim Czwartku następuje Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna.
W Poniedziałek Wielkanocny na Ziemi Cieszyńskiej utrzymuje się tradycyjny zwyczaj „pomlázka“, na który składają się dwa elementy – polewanie dziewcząt wodą i smaganie młodymi gałązkami wierzbowymi lub jałowcowymi.
Baranek wielkanocny przypomina nam ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa, jest symbolem czystości.
Wystawa „Wielkanoc na Ziemi Cieszyńskiej“ przedstawia zwyczaje i tradycje, które są charakterystyczne dla okresu wielkanocnego tego regionu, niektóre z nich są żywe do dzisiaj.
Autorką scenariusza wystawy jest Wiesława Branna z Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie.
Wystawa otwarta będzie do 15.5.2006.
Czeskie Centrum, Warszawa, Al. Róż 16