„Uwaga – złe psy” to dramat oparty na prawdziwej historii chorej psychicznie malarki Anity Szaniawskiej. Twórcy - Michał Siegoczyński, reżyser nagradzanego wielokrotnie monodramu „Jak zjadłem psa” J. Griszkowca we współpracy z Remigiuszem Grzelą stworzyli przejmujące studium chorej psychicznie kobiety szukającej ratunku dla siebie w obłąkańczej miłości do zmarłego męża. Anita Szaniawska - w tej roli Małgorzata Różniatowska, znana szerszej publiczności jako Elżunia Kleczkowska z serialu „Złotopolscy” wychodzi za mąż za 75 letniego pisarza Jerzego Szaniawskiego, z miłości ubezwłasnowolnia go, więzi i doprowadza do śmierci.
Tytuł „Uwaga – Złe psy” odzwierciedla postawę życiową bohaterki. W jej chorym umyśle ludzie jawili jej się jako złe psy, pragnące „zagryźć” na śmierć ich miłość.
„Z postacią Anity Szaniawskiej, psychicznie chorej żony dramaturga Jerzego
Szaniawskiego, zetknąłem się kilka lat temu, mówi Remigiusz Grzela, autor sztuki. Chciałem Szaniawską usłyszeć... i być może usprawiedliwić. Szukałem w niej normalności. Dlatego napisałem ten monodram. "Uwaga - złe psy!" taka tablica, ogromnych rozmiarów, wisiała na bramie do dworku w Zegrzynku, w którym mieszkali Szaniawscy. To opowieść, o kobiecie, która kochała i która zagubiła się w swojej miłości. Jestem przekonany, że w interpretacji Małgorzaty Rożniatowskiej, Anita będzie postacią kontrastów, złożoną z wielu odcieni i kolorów”.
Premiera: 3 marca (piątek) g. 19.00, Teatr WYTWÓRNIA, teren Fabryki Wódek KONESER, ul. Ząbkowska 27/31 (wejście: róg Markowskiej i Białostockiej); parking strzeżony
Wykonawca : Małgorzata Rożniatowska
Absolwentka warszawskiej PWST w roku 1974, z wyróżnieniem. Uczennica Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Kreczmara i Ryszardy Hanin.
Wiele lat współpracowała z Teatrem na Targówku w Warszawie, współtworzyła Teatr Janusza Wiśniewskiego, gdzie wystąpiła w spektaklach min. „ Koniec Europy” i „Ulica krokodyli”. Obecnie gościnnie przygotowuje rolę w Teatrze Współczesnym w Warszawie
w spektaklu „Wieś Stiepańczykowa i jego mieszkańcy” według Fiodora Dostojewskiego
w reżyserii Izabeli Cywińskiej. Zagrała w kilkudziesięciu filmach polskich. Między innymi: „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego – matka; „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego – naczelniczka poczty; „300 mil do nieba” Macieja Dejczera – sędzina; „Dług” Krzysztofa Krauze – pielęgniarka; „Faustyna” Jerzego Łukaszewicza - siostra kucharka; „Daleko od szosy” Zbigniewa Chmielewskiego - bratowa Leszka.Od lat występuje w serialu „Złotopolscy” jako Elżunia Kleczkowska, reżyseria Radosław Piwowarski.
Scenariusz: Remigiusz Grzela
Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor książek „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury” (2000), "Nauka a polityka - Dziwne losy filozofii prawa w Polsce" (2001), "Bagaże Franza K., czyli podróż której nigdy nie było" (2004). Współautor książki "Chełmska 21" (2001) o historii warszawskiej wytwórni filmowej. Publikował w paryskiej „Kulturze, w „Literaturze”, „Kinie”, „Gazecie Wyborczej”.Wydał dwa tomiki poetyckie "Świat banalny" (1998) i "Drzewa wierzą naprawdę" (2001). Jego wiersze przetłumaczono na języki: norweski, hebrajski, włoski i angielski.Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład „Kultura wywiadu”. W jego dorobku znajdują się dramaty „Na gałęzi”, „Biografia”, „Naznaczeni”
oraz adaptacja sceniczna opowiadań Pedro Almodovara „Patty Diphusa” (jedynej autoryzowanej przez Almodowara polskiej adaptacji jego utworów) - monodram Ewy Kasprzyk, premiera w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (listopad 2004).
Reżyseria: Michał Siegoczyński
Ma za sobą dwuletnie stacjonarne studia aktorskie SPOT Kraków oraz egzamin eksternistyczny sekcji dramatu ZASP Warszawa. Była także wolnym słuchaczem na wydziale reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej. Związany z kilkoma teatrami w Polsce.