Oto Agata, lat 25, zaradna, inteligentna, dobrze wykształcona. Mimo to od dłuższego czasu bezskutecznie szuka pracy. Pomaga jej w tym idąca z czasem, z postępem, z osiągnięciami mama, zdaniem której córka jest po prostu nieprzystosowana do współczesnego świata. Dlaczego? Bo nie dla niej praca barmanki w klubie erotycznym, kurs Sekretarek Katolickich i Mityngi Świadomej Waginy. Dziewczyna nie poddaje się jednak, co więcej – wkrótce okazuje się, że posiada niezwykłą umiejętność -potrafi ,,zmieniać tożsamości” i gdzie tylko się pojawi, tam wywołuje istną rewolucję.
Historia Agaty jest komedią, lecz nie sposób nie dostrzec w niej bolesnych prawd – w końcu autorka Dana Łukasińska, sama przez ponad rok rozpaczliwie szukała pracy. Dzięki temu z jej bohaterką może utożsamić się niejedna dziewczyna, która nie wie jeszcze, czym chciałaby się zająć, ale za to doskonale wie, z czym nie chce mieć więcej do czynienia. Łukasińska nie poprzestaje jednak na portretowaniu wielkomiejskiego bezrobocia – jej sztuka jest też społeczno-obyczajową satyrą na polską rzeczywistość: od “moherowych beretów” po modę na gejowskie kluby i kursy z feministycznym zacięciem.
W tytułową rolę wciela się młoda aktorka Martyna Peszko, którą można zobaczyć też w innych projektach LD (“Urojenia”, “Tiramisu”) oraz m.in. w filmie Leszka Wosiewicza “Rozdroże Cafe”. Na barwny korowód postaci, otaczających nieco zagubioną w życiu bohaterkę, składają się sami znakomici aktorzy: Krystyna Tkacz, Iza Dąbrowska, Magdalena Smalara, Andrzej Konopka, Leszek Lichota, Teresa Pawłowicz, Diana Kadłubowska, Marta Neuman, Marcin Hycnar i Michał Czachor.
Spektakl reżyseruje Krzysztof Rekowski, reżyser i architekt, założyciel alternatywnego Teatru Dwunastu Braci, mający na swoim koncie wiele cieszących się sukcesem inscenizacji, m.in. “Zimę pod stołem” Rolanda Topora w krakowskim Teatrze Ludowym, “Zwyczajne szaleństwa” Petra Zelenki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, “Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu i “Porucznika z Inishmore” w szczecińskim Teatrze Współczesnym, a także dwie realizacje w ramach Laboratorium Dramatu: “Urojenia” i “147 dni”.
PRAPREMIERA 27 grudnia 2005 o godz. 19.00
Wcześniej będzie można zobaczyć dwa pokazy – 21 i 22 grudnia, o godz. 19.00.
Spektakl 21 grudnia jest pokazem przedpremierowym dla studentów, na który studenci (za okazaniem legitymacji) będą mogli kupić tańsze bilety (20 zł). Po spektaklu dyskusja, zorganizowana wspólnie z patronem LD – portalem kobiety.pl, którą poprowadzi szefowa portalu, Halina Kustosz.
Bilety w cenie 55, 45 i 35 zł (w zależności od miejsca)