Od 9 do 11 grudnia 2005 roku będzie mieć miejsce szereg koncertów, performances, wystaw, projekcji filmowych, warsztatów, wykładów, dyskusji, spotkań oraz akcji ulicznych w przestrzeni miejskiej. LADYFEST - festiwal wyrastający ze sceny punk i ruchu riot grrrl, po raz pierwszy odbył się w 2000 roku w Olimpii (Waszyngton, USA).
Jednak idea tego pełnego nieskrępowanej energii festynu spod znaku kobiecej kultury D.I.Y. okazała się na tyle nośna, że podobne imprezy organizowane są w wielu miastach na świecie. Odbyły się również i w Polsce. To w pełni demokratyczna scena prezentacji sztuki artystek wywodzących się z różnych pokoleń i środowisk.
To również przestrzeń otwarta dla debiutantek, wyzwolona z komercyjnych reguł rynku sztuki, dyktatu kuratorów i galerników.
Jednak przede wszystkim LADYFEST to bardzo silny przekaz społeczny i polityczny: antyseksistowski, antyhomofobiczny, antyrasistowski, antykapitalistyczny i wolnościowy. Zależy nam głównie na tym, by w oddolny, niehierarchiczny sposób tworzyć wspólną przestrzeń działań artystycznych, w której podział na to, co polityczne, i to, co prywatne, ulega zatarciu.
Korzystając z tego, że w tym roku daty naszego festiwalu pokrywają się z obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który zamyka prowadzoną od 25 listopada kampanię 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet, zamierzamy głośno mówić o kwestiach praw kobiet w kontekście przemocy. W 1993 roku uznano, że prawa kobiet stanowią integralną część powszechnych praw człowieka. Także prawa do życia wolnego od przemocy i poszanowania godności każdej jednostki. Tymczasem w Polsce kobiety nie czują się bezpieczne: co roku przemocy doświadcza ponad 70 tys. z nich, ponad 3000 - staje się ofiarami gwałtów. To jednak tylko niewielki procent wykrytych przestępstw. Dlatego częścią tegorocznego LADYFESTU stanie się zaplanowany na 10 grudnia marsz PRZECIWKO PRZEMOCY.
Otwarte na pomysły i sugestie, zapraszamy wszystkich do współpracy i
współtworzenia LADYFESTU.