Telewizja Kino Polska zaprasza na niezwykły przegląd etiud studentów polskich szkół filmowych. Młode kadry to debiuty reżyserów, warsztatowe popisy operatorów, nowe twarze aktorów i świeże scenariusze. W Młodych kadrach poznasz tych, którzy już za chwilę będą decydować o obliczu polskiego kina.
Młode kadry to filmy, których nie zobaczysz w żadnej innej telewizji. Swoimi filmami młodzi reżyserzy udowadniają, że należy im się miejsce w pierwszym szeregu twórców polskiego kina. Młode kadry to twórcy, którzy zdobyli już uznanie publiczności - Sławomir Fabicki, Leszek Dawid, Iwona Siekierzyńska, ale także debiutanci. Młodzi reżyserzy i bywalcy międzynarodowych festiwali. Razem tworzą nową jakość w polskim kinie.
05.12 poniedziałek
„Polonistka” reż. Mikołaj Jazdon
Dokument o młodej Koreance studiującej w Polsce. Dziewczyna jest zafascynowana egzotyką naszego kraju, podkochuje się w Arturze Rimbaud i odrobinę tęskni za swoją daleką ojczyzną.
06.12 wtorek
„Kraina Alicji” reż. Marta Parlatore
Dwie przyjaciółki pomimo jesiennej aury postanawiają wybrać się autostopem nad morze. Mają nadzieję, że wspólna podróż pomoże im zapomnieć o codziennych troskach. Kobiece kino drogi wyreżyserowane przez studiującą w Łodzi Włoszkę.
07.12 środa
„Gerszom’” reż. Jacek Podgórski
Podróżny zdążający na pociąg orientuje się, że dworzec przemienił się w katedrę. Rezerwiści występują w roli anielskiego chóru. Bezdomna kobieta staje się Matką Boską, a budka z biletami - konfesjonałem. Warsztatowy popis jednego z najlepszych młodych polskich operatorów.
„Ciało moje’” reż. Jacek Podgórski
Piękna kobieta asystuje przy świniobiciu. Za sprawą trików operatorskich przestajemy orientować się, który z filmowanych fragmentów ciała należy do niej, a który do zabitego zwierzęcia. Zainspirowana klimatem opowiadań Bohumila Hrabala etiuda zdobyła Brązową Kijankę na ubiegłorocznym festiwalu operatorów filmowych Camerimage.
„Święto latawców’” reż. Małgorzata Kozera, zdj. Jacek Podgórski
Oniryczna, pół-baśniowa historia o zakazanej miłości. Brat i siostra spotykają się po latach rozłąki jako dorośli ludzie i zaczynają się bawić w ulubioną grę z dzieciństwa. Ożywają wspomnienia i emocje sprzed lat.
08.12 czwartek
„Sloow” reż. Maciej Sobczyk
Komedia, której akcja rozgrywa się w autobusie komunikacji miejskiej. Jeden z pasażerów zagaduje kierowcę i stara się zaprzyjaźnić. W końcu prowadzący autobus przekazuje mu kierownicę. W pojeździe wybucha panika. Ludzie chcą wysiąść. Drzwi jednak są już zamknięte...
09.12 piątek
„Skrzydła” reż. Marysia Sadowska
Młoda dziewczyna, wychowująca się na wsi, marzy o lataniu. Do sukienki przyczepia skonstruowane w domu skrzydła, dzięki którym ma zamiar wzbić się w powietrze. Jej plany krzyżuje nieoczekiwane spotkanie z przystojnym geodetą (Rafał Mohr). Utrzymana w pogodnym nastroju etiuda, w której nie pada ani jedno słowo.
12.12 poniedziałek
„Cezary w miastach” reż. Sebastian Butny
Dokument o dwudziestokilkuletnim chłopaku, szukającym swojego miejsca w życiu. Nieśpieszny rytm narracji i atmosfera ogólnego rozleniwienia przywodzą na myśl wczesne filmy Wima Wendersa i Wong Kar-Waia.
13.12 wtorek
„Przy cerkwi” reż. Justyna Łuczaj
Beskid Niski, okolice cerkwi. Ojciec botanik i badacz kultur pierwotnych uczy swoją 5-letnią córkę życia w sposób niestandardowy. Pokazuje jej, jak wykrzesać ogień za pomocą kijka, jeść owady i dzikie rośliny, a także, jak przetrwać we współczesnym świecie.
14.12 środa
„Zakazane” reż. Bartosz Paduch
Areszt. Do celi wchodzi nowy więzień. Jej dotychczasowy lokator, stary złodziej, uczy nowego sztuki tatuażu. Pomiędzy mężczyznami zaczyna kiełkować subtelne uczucie.
15.12 czwartek
„Byłem małym chłopcem” reż. Alicja Witkowska
Animacja. Wrażliwy osierocony chłopiec obserwuje otaczający go świat. Próbuje zrozumieć człowieka, który codziennie sięga po alkohol. Okazuje się, że obu dotknęła podobna tragedia.
6.12 piątek
„Bańki mydlane” reż. Łukasz Kurkowski
Dokument o grupie ludzi wynajmujących razem mieszkanie w Warszawie. Czas spędzają na zabawie, graniu w zośkę pod Pałacem Kultury i filozoficznych rozmowach o sensie życia. Autorowi udało się zarejestrować narastający konflikt w grupie.
19.12 poniedziałek
„Na sprzedaż” reż. Piotr Ryczko
Zrealizowany z przymrużeniem oka dokument o mężczyźnie, który po latach przestępczej kariery zrealizował marzenie swego życia - zamieszkał w ogromnym, oszałamiającym przepychem domu. Po wyjściu z więzienia może wreszcie poświęcić czas rodzinie.
20.12 wtorek
„Rysy” reż. Alicja Pahl
Oddziałujące na zmysły studium męskiego ciała. Tancerz baletowy wspomina swoje życie.
„Odłamki” reż. Małgorzata Ząbkowska
Poetycka etiuda operatorska. Wspomnienia młodej dziewczyny wychowującej się wśród łanów zbóż, starych ogrodów i drewnianych domów…
21.12 środa
„Radosny dzień” reż. Kamila Józefowicz
Jeden dzień z życia przeciętnej niezamożnej rodziny. Bezrobotny ojciec dostaje propozycję pracy. Obiecuje swoim bliskim poprawę losu. Czy wykorzysta swoją szansę?
22.12 czwartek
„Jutro” reż. Leiv Igor Devold
Prowincjonalne miasteczko. Historia namiętnego romansu nieśmiałego nastolatka i starszej od niego fryzjerki. Czy kobieta zdecyduje się porzucić dotychczasowe życie i wyjechać ze swoim ukochanym?
23.12 piątek
„Jedna lekcja muzyki” reż. Kim Jae-Eui
Młoda Koreanka studiuje w Polsce. Nawiązuje kontakt z nauczycielem gry na pianinie – przystojnym Polakiem. Częste spotkania i wspólne granie muzyki służą nawiązaniu intymnej relacji pomiędzy bohaterami. Wzajemne zainteresowanie przeradza się w płomienny romans. Niestety, okazuje się, że pianista, który jest w stałym związku, nie ma ochoty opuścić dotychczasowej partnerki.
27.12 wtorek
„Tego lata” reż. Emil Graffman
Tradycyjne wiejskie wesele. Podczas gdy zabawa trwa w najlepsze, jedna z kobiet orientuje się, że od dłuższego czasu nie widziała swojego synka....
28.12 środa
„Dyplom” reż. Miron Bilski
Studentka medycyny po latach wyrzeczeń zdobywa wreszcie upragniony dyplom. Podczas uroczystego przyjęcia zostaje zgwałcona przez swojego profesora. Naukowiec stara się zatuszować całą sprawę, jednak dziewczyna nie daje za wygraną… Dyplom absolwenta łódzkiej filmówki.
29.12 czwartek
„Anioł“ reż. Michal RogalskiWspółczesna historia o miłości warszawskich dwudziestoparolatków. Ich rzeczywistość to imprezy w modnych klubach, narkotyki, alkohol i przypadkowe związki. Czy w takim świecie jakiekolwiek uczucie ma szansę na przetrwanie? Nowocześnie zrealizowany film dyplomowy absolwenta łódzkiej filmówki.