W NTREE PIOSENKI NIEGŁUPIEJ:
"Spowiedź dziecięcia w średnim wieku"
cena biletu:10 zł na godzinę przed koncertem
Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, porównać, czy przypisać do konkretnego nurtu. Bukartyk był już „poetą rocka”, „elektrycznym bardem”, kiedy indziej zaś „kabareciarzem”, czy wręcz „showmanem”. Obojętnie, w jakiej szufladzie mnie umieścisz – mówi o sobie – mam nadzieję, że będę z niej wystawał. I rzeczywiście - Piotr Bukartyk, rocznik 1964, autor znakomitych tekstów, kompozytor i wokalista, jest na polskiej scenie zjawiskiem osobnym i niezwykłym.
Zaczynał na początku lat 80-tych, szybko zdobywając uznanie i laury na niemal wszystkich przeglądach i festiwalach spod znaku autorskiej ballady. W 1991 roku zdobył główną nagrodę Kabaretonu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, po czym na kilka lat związał się z kabaretem „Pod Egidą”, prowadząc jednocześnie telewizyjny cykl „Powrót bardów” (TVP 1), dokumentujący dokonania śpiewających autorów. W 1997 roku zaskoczył ogólnopolską publiczność albumem „Szampańskie wersety”, nominowanym do nagrody Fryderyka w kategorii „dance & techno”, której cały album był… parodią. Pochodzące z tej płyty piosenki „Nie wierzę Wierze” – rzecz o uroczej sowieckiej agentce, czy „Prawo do orgazmu”, stały się w pewnym sensie ogólnopolskimi przebojami, budząc przy okazji wiele zabawnych z perspektywy czasu kontrowersji.
W 1999 roku Bukartyk powrócił do ballady, tym razem jednak nie sam, lecz z założonym wspólnie z Markiem „Brunem” Chrzanowskim zespołem SEKCJA. Pod tym szyldem wydał drugą w swoim dorobku płytę, zatytułowaną „Z głowy”, osadzoną w zdecydowanie rockowej tradycji.
Trzecia płyta w dorobku artysty („IDEAŁY”, Bukartyk & SEKCJA) pojawiła się w marcu ubiegłego roku. Za sprawą Marka Niedźwieckiego pochodząca z niej piosenka p.t. „Małgocha” zdobyła uznanie słuchaczy radiowej „Trójki” na długo przed ukończeniem prac nad całą płytą. Kolejny pochodzący z niej singiel, piosenka „I tak dalej” również wyprzedziła wydanie całego albumu, ukazując się niemal równocześnie na dwóch składankach – „Piotr Kaczkowski poleca – Minimax.pl” oraz „Gitarą i piórem
Koncerty Bukartyka i SEKCJI to zjawisko osobliwe i intrygujące, choćby ze względu na gadatliwość wokalisty. Poszczególne utwory łączą często improwizowane, niemal kabaretowe monologi, a widz poddany jest nieustannej huśtawce nastrojów. Repertuar zespołu pochodzi ze wszystkich trzech płyt Bukartyka i stanowi oryginalną mieszankę kabaretu i rockowej ballady. Doświadczenie muzyków pozwala na swobodne traktowanie muzycznych konwencji, dlatego ich koncerty mają atmosferę zabawy, pomimo nierzadko gorzkich spostrzeżeń zawartych w tekstach piosenek. Całe to niezwykłe pomieszanie komedii i dramatu składa się na spektakl, który na długo pozostaje w pamięci.
www.bukartyk.com
piotr@bukartyk.com
kontakt z zespołem 0501 274 987
Scena Letnia w "Lapidarium"
Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy
ul. Nowomiejska 6/8