Dzień Hiszpański, gwiazda muzyczna Le Punk, instalacja rzeźb, pokaz videoart.
“Le Punk to eksperyment muzyczny: mieszanka stylów powstałych przed II Wojną Światową, tanga, muzyki cygańskiej, środkowoeuropejskiej, śródziemnomorskiej, bluesa, dźwieków z Nowego Orleanu, a wszystko to w wykonaniu zespołu rockowego...”.
Zespół, złożony z instrumentów klawiszowych, dętych, gitary akustycznej, elektrycznej, basowej, perkusji i śpiewu, koncertuje od wielu lat w najróżniejszych hiszpańskich klubach. W najbliższym czasie ukaże się druga płyta zespołu, „Tres puñaladas a Gardel y otros tres delitos” (Trzy ciosy dla Gardela i inne przestępstwa). Pierwsza, zatytułowana „La logia de la Canalla” (Loża Kanalii), była wielkim odkryciem i odniosła znaczny sukces w swoim kraju. Muzycy grają rytmy tanga połączonego ze współczesnym rockiem, z elementami jazzu i bluesa, budząc żywe emocje u słuchaczy.
Alfredo Fernández (Alfa) jest bezdyskusyjnym liderem tej kapeli. Zdobył, ze swoim poprzednim zespołem Buenas noches Rose, wiele pierwszych lokat na najważniejszych hiszpańskich listach przebojów. Zmienił styl z pop rocka na obecnie prezentowany przez grupę Le Punk, którą zaprosiliśmy do Polski.
BIOGRAFIA - LE PUNK
Le Punk jest owocem spotkania muzyków - weteranów scen madryckich. Alfa (były członek zespołów Buenas Noches Rose i Perros de Paja), razem z Joe Eceiza (z Malos Pelos i Perros de Paja) postanawiają skonkretyzować swoje pomysły muzyczne, nad którymi pracowali indywidualnie, zakładając zespół, otwierający przed nimi nowe horyzonty. Kontaktują się więc z różnymi muzykami ze swego otoczenia: z Danim „patillas” (basistą w Blaze i Blu Culebra), Tulim (byłym perkusistą Pereza i saksofonistą w Alameda do Soulna) i Leyvą (z zespołu Pereza).
To właściwy moment powstania zespołu: krystalizują się wtedy możliwości połączenia różnych koncepcji muzycznych i składu zespołu. Grupa, ze swoim nowatorskim połączeniem tango, milongi, rock n´roll´a, swingu, a także niebanalnymi tekstami, zostaje bardzo dobrze przyjęty. Po miesiącach prób określa się ostateczny skład zespołu, który tworzyć będą: Alfa (śpiew i gitara), Joe Eceiza (gitara solowa), Tuli (saksofon i klarnet), Dani (bas) oraz Datz (perkusja) zamiast Leyvy’ego. Wkrótca dołącza również Carlos Romos “Sofio” (klawiszowiec z Cum Laude z Konserwatorium Królewskiego).
Zespół, ostatecznie uformowany, rozpoczyna pracę. Powstaje repertuar niezwykle bogaty stylistycznie: obok tanga, swingu i rock n´rolla, zespół czerpie z folkloru bałkańskiego, w szczególności z tamtejszych korzeni cygańskich rozpropagowanych przez Gorana Bregovica i „No Smokin Band”. Po miesiącach pracy powstaje “
Recenzje płyty "
Najciekawszą płytą tej jesieni jest debiutancki album kwintetu madryckiego, założonego przez weteranów madryckich scen. Nazywają się Le Punk, ale brak tu nihilistycznych plwocin, za to jest elektryzująca milonga, rasowe tango, środkowoeuropejska myzyka cygańska, klimaty tawerniane, teksty pełne rezygnacji i trochę cyniczne. A wszystko to wykonane z wiarygodnością, która przybliża artystów do innych piewców lumpenproletariackich klimatów, takich jak Los Rodríguez, Goran Bregovic, Bunbury,
Warto było czekać prawie trzy lata, które minęły od powstania grupy złożonej ze znanych, madryckich muzyków, żeby trafiła do naszych rąk świetna płyta “La logia de la canalla”. Płyta, która na wszystkie strony emanuje etyliczną i liryczną witalnością, wypełniona filozofią rodem znad kufla piwa, taka, która mówi o prawdach konkretnych jak pięść, a jednocześnie, jak mówią słowa piosenki, bolesnych jak ciosy pięścią. Pean ku czci opilstwa precyzyjnie opisujący upadłe obyczaje przedmieść sporej części naszej planety i przydający godności nieszczęśliwym i niemożliwym miłościom. I choć jest to spory wkład literacki w narodową panoramę, ważniejszy i bardziej nowatorski wydaje się wkład muzyczny. Rockowe utwory "Chucho", "Sol de Enero", "Tan muerto como vivo" czy "Tristeza" ukrywają się w rytmach tango, milongi, swingu, czy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, czyli, że zacytuję najbardziej znane nazwiska, wykonywanej przez Gorana Bregovica & The No Smoking Band. Dzieki temu Le Punk stał się zespołem absolutnie wyjątkowym na hiszpańskiej scenie muzycznej, a płyta "Logia de
EL PAIS DE LAS TENTACIONES - 12/12/03 - PUNKTACJA 7/10
Informacje dodatkowe: www.le-punk.com