Scena Letnia LAPIDARIUM
Zespół Di Galitzyaner Klezmorim - Trio Galicyjskie powstał w 1996 roku z inicjatywy trojga studentów krakowskiej Akademii Muzycznej, zafascynowanych muzyką klezmerską i atmosferą ówczesnego Kazimierza. W obecnym składzie występuje od 1998 roku a współtworzą go:
Mariola Śpiewak - klarnet
Grzegorz Śpiewak -akordeon
Rafał Seweryniak - kontrabas
Od początku swego istnienia grupa wpisuje się w nurt tradycyjny muzyki klezmerskiej, co ilustruje również jej nazwa. Di Galitzyaner Klezmorim to tłumacząc z języka jidysz "Muzykanci Galicyjscy" i jest to nawiązanie do tradycji licznie działających na terenie Europy Środkowo-Wschodniej kapel żydowskich.
Chociaż trzon repertuarowy zespołu stanowią aranżacje melodii tradycyjnych, to pojawiają się również własne kompozycje (np. "Prayer in the Isaac Synagogue") jak również utwory, które czerpią inspirację z muzyki polskiej (np. "Chopin's Freilach").
Działalność artystyczna zespołu w dużej mierze związana jest z Kazimierzem - dawną żydowską dzielnicą Krakowa.
DI GALITZYANER KLEZMORIM - TRIO GALICYJSKIE w swym obecnym składzie działa od 1998 roku a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół jest laureatem Europejskich Nagród w Dziedzinie Kultury (Bazylea, grudzień 1998) oraz pierwszej nagrody w I Otwartym Konkursie Chopinowskim na Wszystkie Instrumenty z Wyjątkiem Fortepianu - "Chopin Open" (Kraków, czerwiec 1999). Brał udział w wielu wydarzeniach kulturalnych zarówno w kraju (m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie) jak i za granicą (Austria, Francja, Litwa, Niemcy (m.in. EXPO 2000), Szwajcaria, Szwecja). Dokonał też nagrań dla potrzeb filmu, radia (m.in. udział w programie "Equinoxe" radia France Culture, Paryż) i telewizji. W roku 2000 ukazała się ich pierwsza płyta, "Di Galitzyaner Klezmorim". W grudniu 2003 r. druga, "Nokh Amol" nakładem wydawnictwa ART-CD (obecnie Tylkomuzyka)
Muzeum Historyczne
Miasta Stołecznego Warszawy
ul. Nowomiejska 6/8