Tegoroczny 6. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich będzie drugą ogólnopolską edycją imprezy.
Zaprezentowanych zostanie ponad 40 filmów, w tym sekcja konkursowa NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ. Znajdzie się w niej 16 najciekawszych obrazów z ostatnich lat, w większości nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Naszym zamiarem jest prezentowanie wszystkich wartościowych form filmowych, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne. Ze wszystkich sztuk najważniejszy jest dla nas film, ale i on jest jedynie medium, za pomocą którego chcemy pokazać oblicze Ameryki Łacińskiej, której różnorodności wiele osób w Polsce nie docenia. Podobnie jak w ubiegłym roku filmy konkurować będą o Nagrodę Publiczności oraz o Nagrodę Krytyki przyznawaną przez akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy.
W konkursie zaprezentujemy między innymi:
- Bombón. Historia pewnej przyjaźni (Argentyna)
- Amor (primera parte) (Argentyna)
- O outro lado da rua (Brazylia)
- O homem que copiava (Brazylia)
- O caminho das nuvens (Brazylia)
- Cachimba (Chile)
- El Rey (Kolumbia)
- La sombra del caminante (Kolumbia)
- Adan y Eva, todavia (Meksyk)
- El misterio del Trinidad (Meksyk)
- Dias de Santiago (Peru)
- Whisky (Urugwaj)
Kontynuujemy prezentację filmów o muzyce latynoskiej, które zawsze cieszą się wielką popularnością. Sekcję La música otworzy w tym roku najnowszy film Miki Kaurismakiego Brasileirinho. Muzyka słońca. Poprzedni film mieszkającego od lat w Brazylii reżysera, Rytmy Brazylii, doskonale zarysował szeroką panoramę muzyki brazylijskiej. Tym razem Kaurismaki przedstawia nam porywający portret pierwszego prawdziwie brazylijskiego gatunku muzyki wielkomiejskiej - choro, który przez 130 lat swej historii rozwinął się w fascynujący tropikalny rytm.
Wspólnie z KINO.LAB przygotowujemy cykl pokazów klasycznych filmów science-fiction z Meksyku. Wizje stworzone przed laty do dziś zdumiewają rozmachem w kreśleniu zagrożeń, jakie niesie przyszłość: krwiożercze (choć skąpo ubrane) Marsjanki, gigantyczne roboty i kosmiczne pająki żywiące się ludzkimi mózgami to tylko niektóre z nich. Co by było gdyby Marsjanie zamiast w USA wylądowali w Meksyku?
W cyklu Klasyczne Filmy Latynoamerykańskie zaprezentujemy uznane arcydzieła wielkich mistrzów, które zrewolucjonizowały kino latynoskie.
Po raz drugi festiwalowi towarzyszyć będzie Cine Fórum - cykl spotkań z wybitnymi znawcami Ameryki Łacińskiej organizowany we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać o obejrzanych filmach z pisarzami, socjologami, muzykami oraz przedstawicielami innych dziedzin kultury i sztuki. W zeszłym roku w Cine Fórum udział wzięli prof. Andrzej Dembicz, Artur Domosławski, Filip Łobodziński, Carlos Marrodan Casas i Daniel Passent.
Ponadto kanał filmowy Ale kino! przygotowuje na czerwiec cykl kina argentyńskiego, w którym będzie można zobaczyć nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji debiut Sorina – La película del Rey oraz nagrodzony Złotą Muszlą w San Sebastian Un lugar en el mundo Adolfo Aristaraina.
Aktualne informacje o festiwalu na stronie www.manana.pl