Z okazji Dnia Dziecka prezentujemy 4 spektakle przygotowane przez dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Spektakle poruszają zarówno tematy społeczne – takie jak przemoc w szkole, władza, ale i te z pogranicza bajki i fantazji: oto Wilk z bajki o Czerwonym Kapturku stracił… apetyt na jej babkę.
Więcej informacji – poniżej. Inicjatorem przeglądu był scenograf i architekt zaprzyjaźniony z Teatrem Studio, Zbigniew Tomaszczyk (autor scenografii do spektaklu „Mewa”).
Po serii straszliwych tragedii w amerykańskich szkołach w latach 1998-2000 (uzbrojeni uczniowie strzelali i zabijali swoich kolegów i nauczycieli) amerykański dramaturg William Mastrosimone napisał wstrząsającą sztukę teatralną "Bang Bang You're Dead" ("Pif paf jesteś trup") opisującą losy nastolatka, który w więziennej celi rozmawia z duchami 5 swoich przyjaciół, których wcześniej zastrzelił. Sztuka zrobiła furorę w amerykańskich collegach, grana przez tysiące szkolnych teatrów (ponad 20 000 przedstawień). Nakręcony później film pod tym samym tytułem uzyskał nagrodę EMMY za najlepszy film telewizji amerykańskiej w roku 2003.
Autor sztuki zezwolił na jej nieodpłatne wystawianie o ile spektakle będą miały charakter misyjny - muszą być prezentowane za darmo, muszą nieść ze sobą słowo sprzeciwu przeciw przemocy w szkołach (po spektaklach odbywają się dyskusje), powinny być grane w tych ośrodkach, w których dochodzi do aktów agresji.
Zbigniew Hołdys, którego syn Tytus chodzi do liceum, przetłumaczył tę sztukę wiosną ub roku z myślą o tym, że wystawi ją szkoła syna. Społeczne Liceum nr 17 jest malutkie, liczy 60 uczniów, potrzeba zaś było aż 20 osób do realizacji przedstawienia. Próby trwały 4 miesiące w klasie, w mieszkaniach prywatnych, w pobliskim parku i w klubie "Stodoła". 28 kwietnia w teatrze Akademii Teatralnej "Collegium Nobilium" odbędzie się premiera dla uczniów liceum 17 i rodziców, potem nastąpi seria przedstawień dla młodzieży z innych szkół. Spektakl w Teatrze Studio jest pierwszym publicznym przedstawieniem "Pif Pafa" dostępnym dla uczniów warszawskich liceów.
Do zaproszenia na spektakl zostanie dołączona specjalna gazeta jednorazowa, w której opisana jest historia dramatu, dziesiątki wstrząsających przypadków przemocy w szkołach polskich, rozmowa z dyrektorem liceum Mirosławem Wieteską, porady reżyserskie dla tych, którzy zechcą "Pif Pafa wystawiać" (do czego zachęcamy!) słowo o autorze, aktorach spektaklu i sposobach walki z przemocą szkolną.
Po spektaklu odbędzie się dyskusja aktorów z widzami, którą poprowadzi Michał Olszański w radiowej Trójki.
Spektakl jest wspierany przez powstające właśnie stowarzyszenie ART.P.A. (Artyści Przeciw Agresji). Jest pierwszym planowanej z serii przedstawień i filmów, jakie ART.P.A. zamierza propagować wśród młodzieży szkolnej i pomagać w ich realizacji.