Czy zdarzyło się Państwu zapomnieć PIN-u przy bankomacie? Z tyłu rośnie kolejka zniecierpliwionych klientów, w głowie mętlik, 6345 czy 6346 ... a może 6348? Drżącymi palcami wystukujecie cyfry, ale maszyna pozostaje nieubłagana...
Falk Richter
ELECTRONIC CITY
w przekładzie Doroty Sajewskiej
reżyseria Redbad Klynstra
kostiumy Magdalena Maciejewska
światło Jacqueline Sobiszewski
opracowanie muzyczne Wojciech Kosma
obsada
Małgorzata Klara (AT w Warszawie), Katarzyna Kurylońska, Aleksandra Popławska, Magdalena Popławska, Krzysztof Zarzecki (PWST in Kraków), Piotr Ligienza (PWST in Krakow), Michał Żurawski
premiera 30 listopada 2003
Spektakl odbywa się w Budynku FOCUS, Al. Armii Ludowej 26
Spektakl trwa: 1 godzina (bez przerwy)
Czy zdarzyło się Państwu zapomnieć PIN-u przy bankomacie? Z tyłu rośnie kolejka zniecierpliwionych klientów, w głowie mętlik, 6345 czy 6346 ... a może 6348? Drżącymi palcami wystukujecie cyfry, ale maszyna pozostaje nieubłagana.
Takie doświadczenie stało się udziałem bohatera sztuki Electronic City, którą w biurowcu przy ulicy Mysiej, w miejscu dawnej siedziby cenzury, wystawił TR w ramach projektu Teren Warszawa. To historia Toma, menedżera międzynarodowej korporacji (Michał Żurawski), który pewnego dnia zapomina, kim jest, w jakim kraju się znalazł, po co tu przyjechał i dokąd jedzie dalej. Usiłuje sobie przypomnieć swój PIN, tak jakby to był klucz do własnej tożsamości, ale przeładowana pamięć odmawia posłuszeństwa. (...)
Ale nie problemy z pamięcią są tu tematem głównym. Richter zadaje pytanie o emocje człowieka żyjącego w nierzeczywistym świecie poczekalni na lotniskach, identycznych apartamentowców i biur. Co się dzieje z uczuciami, kiedy jedynym kontaktem ze światem jest okno klimatyzowanego biurowca i ekran komputera? Richter pokazuje wielką samotność ery informacji, jego bohaterowie cierpią na dotkliwy brak bliskiego kontaktu z drugą osobą. Nie zastąpi go wiadomość nagrana na automatycznej sekretarce.
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza