12-14 marca

XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab

Zbliżają się XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. W programie merytorycznych wydarzeń towarzyszących znajdą się konferencje i wykłady poświęcone zagadnieniom metrologii. Poprowadzą je przedstawiciele Głównego Urzędu Miar oraz Wojskowej Akademii Technicznej, odbędą się także certyfikowane warsztaty TrainMiC®.

Podczas Targów EuroLab, które odbędą się w dniach 12-14 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie, odbędą się wykłady o tematyce metrologicznej, która dotyczy wielu dziedzin nauki oraz życia.

Konferencja Wojskowej Akademii Technicznej

Do udziału w tegorocznej edycji Targów EuroLab została zaproszona Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. 14 marca w konferencji pod zbiorczym tytułem "Technologie podwójnego zastosowania Wojskowej Akademii Technicznej" wykładowcy tej uczelni wygłoszą trzy referaty. Podczas pierwszego pt. "Spektometria ruchliwości jonów w analizie materiałów niebezpiecznych, próbek medycznych i żywności" omówione zostanie zastosowanie tej techniki pomiarowej w obszarach innych niż dotychczas wykorzystywane. Do tej pory stosowano ją przede wszystkim w technice wojskowej, głównie w celu wykrywania substancji niebezpiecznych. W ostatnich latach odpowiednie detektory stosuje się także do badania próbek medycznych oraz produktów żywnościowych.

Wykład pt. "Problemy projektowe w pikosekundowej metrologii odcinka czasu" poświęcony będzie wszystkim najnowszym cyfrowym metodom i scalonym układom do przetwarzania czasowo-cyfrowego z rozdzielczością pikosekundową. Prezentowane będą sposoby identyfikacji i korekcji błędu nieliniowości przetworników, a także analizowane najważniejsze problemy dotyczące ich projektowania w układach scalonych.

Trzecią prelekcją będzie "Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości". Identyfikacja i weryfikacja osób to jeden z obszarów, w których możliwe jest zastosowanie biometrii. Poza tym metody biometryczne stosowane są także w analizie stanu emocjonalnego człowieka oraz w medycynie. W ramach wykładu zaprezentowane zostanie podejście holistyczne do problematyki rozpoznawania twarzy oraz podejście szczegółowe do rozpoznawania głosu. Po wygłoszonych referatach przewidziany jest czas na dyskusję.

Kierunki rozwoju metrologii na świecie

13 marca odbędzie spotkanie z przedstawicielami Głównego Urzędu Miar, którzy poprowadzą seminarium pt. "Kierunki rozwoju metrologii na świecie - udział krajowych instytucji metrologicznych w programach badawczych EMPR i EMPIR". W wystąpieniu pt. "Europejska współpraca metrologiczna w ramach programów EMRP i EMPIR - udział GUM w wybranych projektach" omówiona zostanie geneza i zasady prowadzenia programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie metrologii opracowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytucji Metrologicznych, a także założenia dla programu EMPIR.

W referacie pt. "Kierunki rozwoju metrologii chemicznej na podstawie analizy "map drogowych" Komitetu Technicznego METCHEM EURAMET" przedstawione zostaną schematy działań
dla projektów naukowo-badawczych metrologii chemicznej w następujących dziedzinach: "Nauki podstawowe", "Środowisko", "Zdrowie", "Energia" i "Przemysł". Zgodnie z wytycznymi powinny być one ukierunkowane na opracowanie nowych metod pomiarowych oraz nowych koncepcji spójności pomiarowej. W trakcie realizacji poszczególnych programów naukowo-badawczych kluczowe jest również interdyscyplinarne współdziałanie, które uwzględnia zagadnienia innowacyjności, ekologii, ochrony środowiska i zdrowia, w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju podtrzymującego wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej.

Wykład pt. "Udział Polski w realizacji projektu JRP ENV07 MeteoMet - Metrologia dla Meteorologii" dotyczyć będzie wkładu polskich badaczy w ten europejski projekt, który poświęcony jest spójności pomiarowej w meteorologii ze szczególnym naciskiem na pomiary parametrów klimatu i jego zmian.

Ostatnia prelekcja pt. "Udział GUM w realizacji naukowego grantu EMRP - Effects of impurities on the triple point of Mercury" dotyczyć będzie wyników pracy badawczej przeprowadzonej wspólnie z naukowcami z Hiszpańskiego Instytutu Metrologicznego w Madrycie. Efekty pracy wykorzystane zostaną do poprawy niepewności w pomiarach w punkcie potrójnym rtęci
oraz do udoskonalenia metody pomiarowej stosowanej w Laboratorium Temperatury Zakładu Fizykochemii GUM. Na zakończenie odbędzie się dyskusja.

Certyfikowane warsztaty TrainMiC®

Ostatniego dnia Targów EuroLab, 14 marca, odbędą się płatne certyfikowane warsztaty TrainMiC®. Temat tegorocznego spotkania organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz MT Targi Polska to "Wielowymiarowe wykorzystanie wyników badań biegłości w laboratorium chemicznym: możliwości i ograniczenia". Udział w szkoleniowym programie w zakresie stosowania zasad metrologii w pomiarach chemicznych skierowany jest do diagnostów laboratoryjnych, badaczy oraz akredytowanych rzeczoznawców. Materiały szkoleniowe opracowała międzynarodowa grupa ekspertów, którzy współpracują w ramach projektu realizowanego w Instytucie Pomiarów i Materiałów Odniesienia Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

Warunki uczestnictwa

Wstęp na targi oraz udział w wydarzeniach towarzyszących Targów EuroLab są bezpłatne, wymagana jest natomiast wcześniejsza rejestracja online lub na miejscu. Wyjątkiem są certyfikowane warsztaty TrainMiC® (koszt uczestnictwa w warsztacie to 400 zł netto, a dla osób, które zainteresowane są uzyskaniem certyfikatu - 550 zł netto). Rejestracja na Targi EuroLab obejmuje również wstęp na Targi CrimeLab. Oba wydarzenia będą otwarte w godzinach 9:00-17:00 w dniach 12 i 13 marca, natomiast 14 marca w godzinach 9:00-15:00.



data ostatniej modyfikacji: 2014-02-11 08:50:54
Komentarze

Aktualizacje proszę przesyłać na 

 
Polityka Prywatności