Na warszawskim Powiślu stanie nowy gmach wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to możliwe dzięki preumowie, podpisanej między rektor UW prof. Katarzyną Chałasińską-Macukow a marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem na dofinansowanie budowy gmachu ze środków UE.
Już od listopada br. można zapisywać się na zajęcia Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego Fundacji Shalom. Uczelnia pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego startuje od nowego roku. Ma formułę otwartą – na zajęcia mogą uczęszczać wszyscy, którzy skończyli 16 lat. Już teraz w każdą środę i czwartek prowadzone są ogólnodostępne, pilotażowe wykłady.
Wiedza ekonomiczna zalicza się w dzisiejszych czasach do kluczowych kwalifikacji zawodowych. Każdy, kto funkcjonuje w świecie gospodarki, powinien dysponować podstawową wiedzą z zakresu przedsiębiorczości, aby jak najlepiej realizować projekty i być konkurencyjnym na rynku pracy. Dziś wąska specjalizacja już nie wystarczy. Wszechstronność i profesjonalizm to m.in. rozumienie podstawowych pojęć ekonomicznych.
Po wakacyjnej przerwie ruszają ponownie sobotnie popularne wykłady z fizyki dla uczniów liceów i szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie 17 października będzie poświęcone fizyce chmur.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow otrzyma 14 października tytuł doktora honoris causa Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie (Universitat Autonoma de Barcelona - UAB) - informuje rzecznik UW Anna Korzekwa.
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy uruchamia zajęcia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także w Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie. Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych – główny organizator Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego, funkcjonującego przy SGH w Warszawie – uruchamia zajęcia w nowych ośrodkach. Ruszają zajęcia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, na Uniwersytecie w Białymstoku oraz w Bełchatowie – we współpracy z Urzędem Miasta. Zapisy na zajęcia trwają do 15 września br.
W poniedziałek, 10 sierpnia rozpocznie się rejestracja na kolejny trymestr zajęć Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia będą trwały od połowy września do 20 grudnia tego roku.
270 mln zł otrzyma Uniwersytet Warszawski z funduszy Unii Europejskiej na wybudowanie kompleksu dydaktyczno-naukowego - Centrum Nowych Technologii. W środę podpisano umowę w tej sprawie.
W Warszawie rozpoczęły się zajęcia Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Polonistów. Od wtorku do piątku (23-26 czerwca) uczestnicy będą omawiali "Różne oblicza rzeczywistości". Udział w projekcie jest bezpłatny, a biorą w nim udział poloniści wszystkich etapów edukacyjnych.
Wykład, multimedialna prezentacja fotograficzna Emilii Gowin-Pacuły i koncert pieśni irlandzkich, to elementy obchodów "Dnia Blooma", organizowanego każdego roku, 16 czerwca, w centrach kulturalnych na całym świecie.
Wybitny biolog, nazywany "człowiekiem Renesansu biologii ewolucyjnej", prof. Francisco J. Ayala otrzymał 15 maja doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość wręczenia doktoratu odbyła się w ramach obchodów Roku Darwina na tej uczelni.
Stan i ochrona wód powierzchniowych w Polsce, prace geologów, krajowe i unijne inicjatywy a jakość zarządzania środowiskiem, ochrona różnorodności biologicznej Unii Europejskiej do roku 2010 i poza nim - to niektóre tematy referatów zaplanowanych na maj i czerwiec na Wydziale Geologii UW.
Od 14 do 15 maja potrwają Dni Innowacji - jak zwykle w kampusie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas imprezy przedstawiciele środowiska naukowego będą mogli się dowiedzieć, w jakim kierunku zmierzają technologie i związane z nimi inicjatywy biznesowe oraz poznają polskie i światowe trendy w takich dziedzinach wiedzy jak nanotechnologie, IT, inkubatory technologiczne, dotacje unijne czy działalność funduszy VC/PE na rynku high-tech.
Od 15 maja dostępna będzie internetowa baza danych elektronicznych wersji książek naukowych i akademickich. Działalność serwisu oficjalnie zainaugurowano we wtorek na konferencji promującej koncepcję otwartej nauki na Uniwersytecie Warszawskim.
Studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego postanowili - w ramach zbliżających się Juwenaliów - zorganizować 7 maja sesję popularnonaukową promującą nauki o Ziemi.
Prezentacja wybranych prac naukowych nagrodzonych przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w roku 2008 oraz seminarium na temat etycznych aspektów publikowania prac naukowych - to główne punkty IV Konferencji Naukowej I Wydziału Lekarskiego, organizowanej 6 maja wspólnie z Polską Akademią Nauk.
Arabska poezja i proza oraz sytuacja społeczno-polityczna muzułmanów to główne tematy VIII Ogólnopolskiej Konferencji Arabistycznej, która odbędzie się 8 i 9 maja (piątek-sobota) na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem imprezy jest Katedra Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW.
Konieczność współpracy pomiędzy sąsiadami oraz porozumienia opartego na spojrzeniu na siebie cudzym okiem - to niektóre z kwestii poruszanych podczas debaty o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zakupiła książki z kolekcji ibuk.pl. Dzięki tej inwestycji czytelnicy BUW mogą za darmo skorzystać z wersji on-line wybranych podręczników i publikacji naukowych polskich wydawnictw.
O profesorze Ludwiku Hirszfeldzie jako uczonym, lekarzu, humaniście i patriocie oraz o wartościach jego dzieł będą rozmawiać 17 marca uczestnicy konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Spotkanie zorganizowano z okazji 55. rocznicy śmierci uczonego.
Dziesiątki studentów uczestniczy w rozpoczętym w czwartek w Warszawie forum transatlantyckim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego !!!.
Podczas tegorocznego Dnia Otwartego odbędzie się degustacja produktów regionalnych oraz prelekcje pod hasłem „Produkt Regionalny jako szansa rozwoju obszarów Wiejskich".
12 marca, godz. 10. Centrum Kongresowe Uniwersytetu Rolniczego. Al. 29 Listopada 46.
okazji 200. rocznicy urodzin Karola Darwina oraz 150. rocznicy wydania jego najbardziej znanego dzieła "O powstawaniu gatunków", Uniwersytet Warszawski ogłosił rok 2009 rokiem Karola Darwina. "Dwie darwinowskie daty to dla Uniwersytetu okazja do przypomnienia biografii Darwina oraz głębszej analizy jego badań i podarwinowskiego dorobku nauk przyrodniczych" - wyjaśnia rzecznik UW, Anna Kokrzewa.
Zebranie opinii studentów na temat warunków kształcenia i określenie głównych problemów związanych z edukacją na Uniwersytecie Warszawskim to główne cele badania, którego wyniki zostały przedstawione na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek i Marcin Kościelnicki - studenci informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wygrali mistrzostwa Europy Środkowej w programowaniu zespołowym otrzymają stypendia naukowe.