Przejdź do: newsy Warszawa
2019-08-30 19:30

Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Wieczorne farniente

kategoria: koncerty

30 sierpnia, g. 19:30 Orkiestra Sinfonia Varsovia Pawilon Koncertowy, ul. Grochowska 272 Warszawa

Inspirowana barokiem muzyka Aleksandra Tansmana oraz pełne namiętności tanga Astora Piazzolli – tak w skrócie można opisać repertuar sierpniowego koncertu z cyklu Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, podczas którego muzycy orkiestry wraz z wirtuozem gitary Krzysztofem Meisingerem przybliżą słuchaczom błogi klimat dolce far niente.

W ostatni piątek sierpnia publiczność przeniesie się w muzyczne krainy rozmarzenia, melancholii, relaksu, ale nie zabraknie też argentyńskiego temperamentu. Koncert rozpocznie się od utworów Aleksandra Tansmana, który zrobił wielką karierę zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych, zyskując miano hollywoodzkiego kompozytora (w 1945 muzyka jego autorstwa otrzymała nominację do Oscara). O wysokiej pozycji Tansmana świadczą wspólne koncerty z Ravelem, wymienianie sugestii kompozytorskich z Schönbergiem, Strawińskim i Gershwinem. Niewątpliwie kompozytor był duszą towarzystwa i obywatelem świata z wspierającymi go u boku ludźmi – przyjaciółmi takimi jak Chaplin, Gandhi, Bartók, Picasso i Einstein. Tansman zdobył rangę gwiazdy – w Japonii przywitano go pudełkami zapałek z rysunkiem przedstawiającym kompozytora, a wyprodukowano je w setkach tysięcy egzemplarzy. Popołudnie na Grochowskiej rozpocznie się utworami tego twórcy – Wariacjami na temat Frescobaldiego z neobarokowymi brzmieniami i wyraźnymi inspiracjami włoskim kompozytorem, którego nazwisko pojawia się w tytule. Musique de cour na gitarę i orkiestrę kameralną to zbiór tańców inspirowany muzyką dworską, a konkretnie Robertem de Visée – francuskim lutnistą, gitarzystą i jego muzycznymi tematami. W tym utworze swoją wirtuozerię pokaże solista i dyrygent koncertu – Krzysztof Meisinger.

Po przerwie, solista z orkiestrą zaprezentują utwory Astora Piazzolli, nie tylko te najbardziej znane, jak Libertango i Milonga del Angel, ale także nostalgiczne Soledad i Concierto para Quinteto. Krzysztof Meisinger niejednokrotnie udowadniał swój wielki kunszt wykonawczy w muzyce Argentyńczyka choćby w nagranej w 2015 roku płycie ASTOR z Sinfonią Varsovią. Sam Piazzolla zapisał się na kartach historii jako rewolucjonista w muzyce tanga. Droga do sukcesu nie była jednak prosta. Jak każdy uznany kompozytor tamtych czasów, Piazzolla pobierał lekcje w Paryżu u legendarnej Nadii Boulanger, która początkowo nie widziała w jego twórczości indywidualnego charakteru. Zarzucała mu kopiowanie Strawińskiego, Bartoka. Dopiero przedstawienie repertuaru, który grywał w klubach przyniosło satysfakcję mentorki i rozbudziło w Piazzolli przeświadczenie o wyjątkowości jego utworów. To dzięki muzyce kompozytora powstała oddzielna forma tango nuevo, łącząca elementy muzyki klasycznej i jazzu. Charakterystyczne brzmienie utworów Piazzolli jest najlepszą wizytówką tego typu muzyki – intymnej, kontrastowej, pełnej namiętności. Taki będzie także piątkowy koncert w Sinfonii Varsovii.


data ostatniej modyfikacji: 2019-07-24 10:33:04
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Warszawie
Atticus_dorosli_220.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg
Archibald_220_weloveenglish.gif
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
boks_dni_otwarte.jpg
boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności